Reklama

Reklama

„Kampania wrześniowa” zakończy się przysięgą wojskową w Sędziszowie Małopolskim

Opublikowano: 19 września 2019 15:00
Autor:

„Kampania wrześniowa” zakończy się przysięgą wojskową w Sędziszowie Małopolskim  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W najbliższą niedzielę 22 września o godz. 13.30 na rynku w Sędziszowie Małopolskim odbędzie się trzecia w tym roku przysięga „Terytorialsów” z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Słowa roty przysięgi wojskowej w obecności rodzin, parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, kombatantów, rodzin oraz mieszkańców Podkarpacia wypowie 105 żołnierzy.

Przysięgę poprzedzi msza święta w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Sędziszowie Małopolskim, która rozpocznie się o godz. 12.00, następnie około godziny 13.30 uroczystości przeniosą się na Rynek gdzie ,,Terytorialsi” będą przysięgać na pierwszy historyczny sztandar bojowy Inspektoratu Rzeszowskiego Armii Krajowej, który w 105. rocznicę urodzin patrona brygady powierzono w opiekę
3. PBOT. Uroczystości będzie towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez
3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

 

To wyjątkowa przysięga, ponieważ wezmą w niej udział najmłodsi żołnierze, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci, którzy postanowili wakacje spędzić z WOT. Tuż obok centralnych obchodów będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy (quady, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperską) będący na wyposażeniu Brygady, który zaprezentują żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową. Ponadto wystawione zostanie stoisko promocyjne, gdzie będzie można porozmawiać o nowotworzonej formacji, czy szkoleniu „Terytorialsów” w czasie ćwiczeń rotacyjnych i zintegrowanych. Dodatkowo chętni będą mogli zaczerpnąć informacji dotyczących tego, jakie kroki należy wykonać, aby wstąpić do pododdziałów Podkarpackiej Brygady.

 

Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które tym razem odbyło się na obiektach szkoleniowych w Jarosławiu i Rzeszowie. Pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek szkolenia „Terytorialsów”, które odbywa się rotacyjnie w systemie weekendowym przynajmniej raz w miesiącu. 15 września odbyło się również powołanie żołnierzy rezerwy na 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Szkolenie to skierowane jest do byłych żołnierzy zawodowych, po zasadniczej służbie wojskowej oraz przeszkoleniu wojskowym.

 

Cykl szkolenia ,,Terytorialsów” trwa trzy lata i jest podzielony kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego. W czasie trwania szkolenia podstawowego, równocześnie w brygadzie odbywało się szkolenie zintegrowane oraz ćwiczenia rotacyjne.

 

Burmistrz Sędziszowa Małopolskiego, Starosta Powiatu Ropczycko – Sędziszowski oraz Dowódca
3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej serdecznie zapraszają mieszkańców do udziału w tym jakże ważnym wydarzeniu dla żołnierzy oraz lokalnej społeczności.

 

Wakacje z WOT” to nowy projekt Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej realizowany przez
3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego adresowany jest do uczniów, studentów oraz wszystkich chętnych, którzy chcieli się sprawdzić i zrealizować swoje niejednokrotnie życiowe plany związane ze służbą Ojczyźnie.

Pomysł jest ukłonem w stronę ochotników, którzy ze względu na trwającą naukę w szkołach ponadgimnazjalnych i na uczelniach wyższych nie mogą stawić się na szkolenia organizowane w trakcie trwania roku szkolnego czy akademickiego. Podobny projekt świetnie przyjął się już podczas ostatnich ferii zimowych.

 

 

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała
w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”. Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 21 tys. żołnierzy.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    Sanok

    Brawo dla Źołnierzy! Szacun dla Was!