Reklama

Jest decyzja: 15 października o północy zgasną światła w Sanoku

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Jest decyzja: 15 października o północy zgasną światła w Sanoku - Zdjęcie główne

foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zapadła ostateczna decyzja w sprawie wyłączenia oświetlenia ulicznego w Sanoku. Światła zgasną w nocy z 15 na 16 października od północy do 5 rano.

Takie decyzje nie należą do najłatwiejszych, jednak musimy je podjąć tu i teraz.

- napisał burmistrz Sanoka, Tomasz Matuszewski.

Z 15/16 zostanie wyłączone oświetlenie uliczne w Sanoku, w godzinach od 24:00 do 5:00.  Jest to efekt podwyżek cen prądu, które dotkną miasto. Wzrost ceny obejmie także dystrybucję energii. Do tej pory za oświetlenie uliczne płaciliśmy za 1 MWh 338 zł netto, zaś od nowego roku cena ta wzrośnie do 1685 zł netto. 

Przed nami duża niestabilność i nieprzewidywalność sytuacji energetycznej, którą możemy niwelować podejmowanymi decyzjami o wprowadzaniu oszczędności. 

Decyzja została skonsultowana podczas rozmów z przedsiębiorcami, dyrektorami jednostek budżetowych, przedstawicielami spółek miejskich. Burmistrz Sanoka jest też po rozmowach z Komendantem Komendy Powiatowej Policji oraz Komendantem Straży Miejskiej w Sanoku. Wczorajsze posiedzenie komisji Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego Rady Miasta Sanoka, podczas której radni wypowiedzieli się jednogłośnie, przypieczętowało decyzję o czasowym wyłączeniu oświetlenia ulicznego na terenie miasta Sanoka. 

Wszyscy kierownicy jednostek budżetowych zostali zobligowani do podejmowania działań oszczędnościowych.

Obecnie procedowana jest ustawa sejmowa „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. 

Przeanalizowaliśmy wiele wariantów, ale najbardziej uniwersalnym i najmniej kłopotliwym jest wyłączenie oświetlenia ulicznego we wskazanych godzinach nocnych.  Przyjrzeliśmy się również rozwiązaniom stosowanym w innych samorządach, w niektórych wyłączana jest np. co druga latarnia uliczna. Wiele samorządów (powiatowych, wojewódzkich), również takich, gdzie budżety są w zdecydowanie lepszej sytuacji, podjęło już działania oszczędnościowe, zaczynając od ograniczenia funkcjonowania oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych.

- Wyjaśnia Tomasz Matuszewski.

Kroki jakie zostały podjęte w mieście w celu uzyskania oszczędności z tytułu zużycia energii to: 

  • wyłączenie oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych od 24.00 do 5.00 
  • sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach zostaje włączona całą dobę, bez zmian
  • świąteczna iluminacja miasta zostanie ograniczona do okolic sanockiego Rynku i będzie urządzona z posiadanych materiałów. 
  • na ulicach miasta będą częstsze patrole policji i straży miejskiej
  • Policja i straż miejska zobowiązały się do częstszych patroli na ulicach Sanoka. 
  • ograniczenie oświetlenia na parkingach obiektów miejskich 
  • rezygnujemy z zabawy sylwestrowej na sanockim Rynku 
W obiektach użyteczności publicznej, dla których organem prowadzącym jest miasto Sanok oraz w spółkach miejskich wprowadzono zasady dotyczące ograniczenia zużycia energii.

W kalendarzu na ten i przyszły rok znajdą się daty, kiedy oświetlenie uliczne będzie uruchomione całą dobę, a dotyczy przede wszystkim świąt kościelnych. 

Będą to w 2022 r. 

🔹1.11. Uroczystość Wszystkich Świętych

🔹24-26.12. Święta Bożego Narodzenia 

🔹31.12. Sylwester

W 2023 r. 

🔹6.01. Święto Trzech Króli

🔹8-10.04. Święta Wielkanocne 

🔹3.05. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski święto Uchwalenia Konstytucji 3. Maja

🔹8.06. Boże Ciało

🔹15.08. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego

🔹1.11. Uroczystość Wszystkich Świętych

🔹24-26.12. Boże Narodzenie 

🔹31.12. Sylwester 

Według szacunków oszczędności z tego tytułu w przyszłym roku powinny sięgnąć kwoty 800 000 zł, zaś w tym roku będą one na poziomie 40 000 zł.

Działania urzędu miasta wynikają przede wszystkim z troski o bezpieczeństwo energetyczne. Ograniczając zużycie energii, zapewniamy bezpieczeństwo dostaw energii do odbiorców indywidualnych. Tę trudną decyzję należało podjąć natychmiast, nie czekając do końca roku, jak sugerują niektóre osoby, chyba nie do końca rozumiejące powagę sytuacji. 

Mam nadzieję, że wprowadzone przykładem innych miast ograniczenia nie wpłyną znacząco na komfort mieszkańców i pozwolą nam uniknąć przerw w dostawie energii, szczególnie gdy jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania podmiotów gospodarczych.  Wszystkie podjęte przez nas kroki mają związek z zagrożeniami w zakresie energetyki. Jeżeli nie zaczniemy od siebie, od naszych codziennych nawyków związanych z dążeniem do ograniczenia zużycia energii, istnieje zagrożenie, że staną zakłady pracy. Także apeluję również do Państwa o rozsądek.  A szczyt wzrostu cen energii jeszcze przed nami. 

- dodaje burmistrz Sanoka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy