Reklama

Jest akt oskarżenia dla właściciela psów pit bull terier za pogryzienie dzieci

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Jest akt oskarżenia dla właściciela psów pit bull terier za pogryzienie dzieci - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prokuratura Rejonowa w Przemyślu zakończyła śledztwo przeciwko Mariuszowi S. skierowaniem 18 czerwca 2021 r. do Sądu Rejonowego w Przemyślu aktu oskarżenia w sprawie pogryzienia małoletnich chłopców przez dwa psy rasy amerykański pit bull terier.

Mariusz S. został oskarżony  o to, że 28 września 2020 r. w Przemyślu naraził małoletnich Kamila i Szymona na bezpośrednie niebezpieczeństwo  utraty życia. 

Oskarżony utrzymywał dwa psy rasy amerykański pit bull terier bez pozwolenia oraz bez zapewnienia warunków bezpiecznego bytowania, w szczególności zaniechania zabezpieczenia psów przed dostępem małoletnich i osób postronnych oraz mając świadomość, że psy pogryzły wcześniej domownika, w wyniku czego doszło do zaatakowania małoletnich  Kamila T. i próbującego   przyjść z pomocą Szymona P., przez co nieumyślnie spowodował śmieć Kamila, do której doszło  1 października 2020 r. w wyniku szeregu poważnych obrażeń ciała, a także nieumyślnie spowodował u Szymona P. obrażenia ciała skutkujące naruszeniem czynności narządów na okres poniżej 7 dni, tj. o przestępstwo z art. 155 k.k., art. 157 § 3 k.k. i art. 160 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Oskarżonemu Mariuszowi S. grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat  pozbawienia wolności. 

Rasy psów agresywnych

Osoba będąca posiadaczem agresywnego psa powinna pamiętać, że ciąży na niej obowiązek otrzymania odpowiedniego zezwolenia.

Minister właściwy do spraw administracji publicznej, po zasięgnięciu opinii Związku Kynologicznego w Polsce, ustala, w drodze rozporządzenia, wykaz ras psów uznawanych za agresywne, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.

Obowiązujący wykaz ras psów, uznanych za agresywnych wyszczególnia Rozporządzenie Ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne.

Rasy psów uznawanych za agresywne:

 • amerykański pit bull terrier
 • pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)
 • buldog amerykański
 • dog argentyński
 • pies kanaryjski (Perro de Presa Canario)
 • tosa inu;
 • rottweiler
 • akbash dog
 • anatolian karabash
 • moskiewski stróżujący
 • owczarek kaukaski
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy