Reklama

Jak zachować się w trakcie pożaru

Opublikowano:
Autor:

Jak zachować się w trakcie pożaru - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nasze reakcje w sytuacjach nagłych są różne, jedni są bardziej opanowani a innych ogarnia paraliżujący strach. Warto wiedzieć jak się zachować gdy wybuchnie pożar.

Jak zachować się w trakcie pożaru?

Pożar w budynku mieszkalnym może powstać w pomieszczeniach, piwnicach, poddaszach, zsypach, pionach instalacji elektrycznych oraz innych instalacji ocieplanych materiałem palnym.

Kiedy staniemy się świadkiem pożaru, musimy podjąć stosowne działanie, dzięki którym zostanie on ugaszony. Jak krok po kroku postępować po zauważeniu pożaru:

 1. Zaalarmować wszystkie osoby będące w strefie ognia o grożącym im niebezpieczeństwie.
 2. Wezwać straż pożarną

Zasady zgłaszania pod numer alarmowy 998

Po wykręceniu numeru alarmowego straży pożarnej 998 i zgłoszeniu się dyżurnego należy spokojnie i wyraźnie podać:

Swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego nadawana jest informacja o zdarzeniu (dyspozytor może oddzwonić aby dopytać o szczegóły zdarzenia): adres i nazwę obiektu; co się pali, na którym piętrze; czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, po podaniu informacji nie odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Przyjmujący może zażądać:

 1. potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie,
 2. dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać.

Jak zachować się w razie pożaru?

W przypadku powstania pożaru wszyscy zobowiązani są podjąć działania w celu jego likwidacji:

 1. Zaalarmować niezwłocznie, przy użyciu wszystkich dostępnych środków osoby będące w strefie zagrożenia,
 2. Wezwać straż pożarną.
 3. Przystąpić niezwłocznie, przy użyciu miejscowych środków gaśniczych do gaszenia pożaru i nieść pomoc osobom zagrożonym w przypadku koniecznym przystąpić do ewakuacji ludzi i mienia. Należy czynności te wykonać w taki sposób aby nie doszło do powstania paniki jaka może ogarnąć ludzi będących w zagrożeniu, które wywołuje u ludzi ogień i dym.

Panika może być przyczyną niepotrzebnych i tragicznych w skutkach wypadków w trakcie prowadzenia działań ratowniczo gaśniczych.

Dlatego prowadząc jakiekolwiek działania w przypadku powstania pożar należy kierować się rozwagą w podejmowaniu decyzji. Do czasu przybycia straży pożarnej kierowanie akcją obejmuje kierownik zakładu pracy /właściciel obiektu/ lub osoba najbardziej energiczna i opanowana.

instrukcja pozar

W przypadku pożaru we własnym mieszkaniu należy:

 1. wyprowadzić z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne,
 2. w zależności od zaistniałej sytuacji podjąć działania gaśnicze, wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej, nie otwierać okien,
 3. jeśli ugaszenie pożaru we własnym zakresie jest niemożliwe, opuścić mieszkanie zamykając drzwi jedynie na klamkę. Uwaga! Nie można dopuścić do odcięcia przez pożar drogi wyjścia z mieszkania.
 4. zaalarmować straż pożarną i osoby znajdujące się w sąsiednich lokalach
 5. w przypadku odcięcia drogi wyjścia z mieszkania udać się do pomieszczenia najdalej usytuowanego od pożaru posiadającego okno lub balkon zabierając ze sobą (jeśli jest to możliwe) mokry koc zamykając za sobą drzwi do innych pomieszczeń na klamkę. Wezwać pomoc przez okno lub z balkonu, a w przypadku silnego wzrostu temperatury i zadymienia położyć się na balkonie pod oknem i okryć szczelnie kocem lub innym okryciem.

W przypadku pożaru w mieszkaniu sąsiednim lub na niższej kondygnacji oraz zadymienia korytarza i klatki schodowej należy:

 1. pozostać w domu zamykając drzwi wejściowe do mieszkania jedynie na klamkę,
 2. zakręcić zawór gazu, wyłączyć wszystkie odbiorniki energii elektrycznej,
 3. w celu niedopuszczenia do przenikania dymu i wysokiej temperatury przez drzwi wejściowe do mieszkania należy zabezpieczyć otwory i nieszczelności drzwi (np. mokrym ręcznikiem),
 4. przygotować zapas wody do gaszenia lub chłodzenia elementów konstrukcyjnych i wyposażenia,
 5. w razie potrzeby wzywać pomocy przez otwarte okno lub balkon.

W przypadku pożaru na wyższej kondygnacji:

 1. należy pozostać w mieszkaniu lub opuścić je na wezwanie kierującego akcją gaśniczą zamykając drzwi wejściowe do mieszkania na klucz.

 

Źródło: Strazacki.pl 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE