Reklama

Jak prawidłowo wybrać nasiona kukurydzy i pszenicy?

Opublikowano:
Autor:

Jak prawidłowo wybrać nasiona kukurydzy i pszenicy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wybór nasion jest niezwykle ważny. Jeśli pominiemy jakiś istotny krok podczas wybierania nasion, możemy spodziewać się bezużytecznych plonów - nawet wtedy, gdy wystarczająco dbamy o uprawy. Jak zatem wybrać nasiona, by cieszyć się bogatym plonem?

Nasiona kukurydzy - jak je wybrać?

Wybierając nasiona kukurydzy, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na ich plenność, wczesność, przeznaczenie. Ważnym aspektem jest także reakcja nasion na środowisko oraz ich podatność na choroby. Cena nasion również nie jest bez znaczenia, jednak nie powinna być decydująca. Wybierając tańsze nasiona, możemy narazić się na ich gorszą jakość. 

By nasza uprawa odniosła sukces, musimy także zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie oraz glebę. By zapobiec parowaniu wody, powinno się wcześnie rozpocząć poruszanie gleby. Jeśli boimy się suszy, wybierzmy odmiany kukurydzy, które charakteryzują się szybkim ukorzenianiem. 

Nasiona pszenicy

Pszenica ozima

Jeśli wybieramy pszenicę ozimą, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na cel naszej uprawy - czy jest to pszenica paszowa, konsumpcyjna itp. Kolejnym krokiem powinna być analiza pól. Pod lupę weź zawartość składników mineralnych, sumę opadów rocznych, strukturę gleby, nawożenie organiczne, stanowisko przedplonu. Po czym poznamy dobry plon? Jeśli od początku wzrostu, pszenica będzie w dobrej kondycji, możemy spodziewać się dobrego plonu.

Pszenica jara

Nasiona pszenicy jarej siejemy wyłącznie na dobrych jakościowo glebach. Ich pH powinno wynosić 5,5. Warto pamiętać o tym, że pszenica jara nie nadaje się do siana na lekkich, podmokłych glebach. Jeśli siejemy pszenicę na cele konsumpcyjne, musimy wziąć pod uwagę szkodliwość dla zdrowia, która może wynosić maksymalnie 0,5%, zanieczyszczenia - maksymalnie na poziomie 6% oraz wilgotność, która nie powinna przekraczać 15%. Jeśli plon ma zostać przeznaczony na paszę, wybierajmy takie nasiona, które charakteryzują się najwyższą plennością. Pamiętajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu plonów przed chorobami - szczególnie grzybiczymi, które powodują ogromne straty.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE