Reklama

Jak bezpiecznie znaleźć legalną prace w Niemczech?

Opublikowano:
Autor:

Jak bezpiecznie znaleźć legalną prace w Niemczech? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niemcy, czyli nasi zachodni sąsiedzi, to bardzo atrakcyjny kierunek dla Polaków chcących zmienić swoją pracę i sytuację materialną. Świetne warunki, wysoka pensja i mnóstwo udogodnień z pewnością zachęcają do wyjazdu z kraju za przysłowiowym chlebem. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać jednak o własne bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak znaleźć nie tylko bezpieczną, ale przede wszystkim legalną pracę na terenie Niemiec.

Na własną rękę nigdy nie znaczy lepiej

O tym należy pamiętać zawsze! Oczywiście można rozpocząć poszukiwanie pracy w Niemczech w Internecie, jednak z tyłu głowy należy mieć świadomość, że znalezienie interesującego nas zajęcia to tylko wierzchołek góry lodowej. Ogromnej góry lodowej. Natłok formalności, z którymi musimy sobie poradzić głównie po wyjeździe z kraju, sprawia, że poszukiwanie pracy najlepiej zostawić specjalistom. Najbardziej bezpiecznym miejscem są agencje pracy, jednak i te warto zweryfikować jeszcze przed naszym wyjazdem zarobkowym do Niemiec. Na co musimy szczególnie zwrócić uwagę?

Zweryfikuj swoją agencję pracy

Badania wykazują, że praca opiekunki w Niemczech jest najpopularniejszym powodem wyjazdu zarobkowego Polaków do naszych zachodnich sąsiadów. Nic dziwnego, ponieważ poszukiwania opiekunek wzmagają się w okresie wakacyjnym, ale również poza nim bardzo łatwo znaleźć tego typu zatrudnienie. Wyżej wspomniane agencje bardzo często proponują swoim klientom stanowisko opiekunki lub opiekuna. Głównie nad osobami starszymi lub chorymi, rzadziej nad dziećmi. Zanim podejmiemy jakąkolwiek pracę upewnijmy się, że agent, który nam ją proponuje, jest zarejestrowany w spisie agencji zatrudnienia. Każda legalna placówka musi się tam znaleźć, a lista prowadzona jest przez Marszałków Województwa - mówi o tym ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku.

Warto również zainteresować się tym, czy agencja posiada zgłoszoną działalność gospodarczą. Pozwoli to nam na uzyskanie informacji, jak długo ona działa na rynku. Dzięki temu będziemy mogli bez problemów zweryfikować reklamowe slogany takich instytucji. Nieocenione w takim wypadku może być również zdanie osób, które już wcześniej były zatrudnione przez agencję lub aktualnie przebywają na wyjeździe zarobkowym. Gdzie uzyskać takie opinie? Najłatwiej oczywiście w sieci.

Pracuj bezpiecznie – poznaj swoje prawa

Agencja pośrednictwa pracy nie ma prawa zażądać od Ciebie jakichkolwiek opłat związanych ze znalezieniem pracy za granicą. Może natomiast pobrać opłatę za poniesione koszty z wiązane z dojazdem zatrudnionego na miejsce pracy, badaniami lekarskimi lub tłumaczeniem dokumentów. Dokładna wysokość takich opłat powinna znaleźć się w umowie zawartej pomiędzy zatrudnianym a agencją. Oprócz tego kontrakt musi być sporządzony w sposób jasny i w języku, który jest zrozumiały dla klienta. Musi zawierać nazwę niemieckiego pracodawcy, okres zatrudnienia, rodzaj zawieranej umowy, warunki wynagrodzenia, warunki pracy oraz zasady ubezpieczenia społecznego i NNW na terenie naszych zachodnich sąsiadów. Nigdy nie decyduj się na wyjazd bez podpisanej umowy!

Przestrzegając wyżej wymienionych zasad, możemy być pewni, że nasz wyjazd do pracy w Niemczech jest w pełni legalny, ale przede wszystkim bezpieczny dla nas. Decydując się na zatrudnienie przez agencję pracy, nie musimy się martwić również wszelkimi formalnościami, które muszą zostać załatwione na miejscu pracy. Pomocną dłoń w tej kwestii wyciąga do nas właśnie agencja.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE