Reklama

Inwestycja w Sanoku z najwyższym znakiem jakości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: GVM Carint

Inwestycja w Sanoku z najwyższym znakiem jakości - Zdjęcie główne

foto GVM Carint

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kardiologia zabiegowa w Podkarpackim Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych w Sanoku w niedługim czasie może dorównać najwyższym standardom europejskim. Drogą prowadzącą ku temu jest planowana na działce szpitala budowa nowego budynku, który będzie jego nową wizytówką. List intencyjny w sprawie kupna bądź dzierżawy terenu we wrześniu 2022 roku skierowali do władz powiatu: Sebastian Kawalec - prezes zarządu GVM CARINT oraz Luca Vegetti - przedstawiciel włoskiego udziałowca spółki GVM CARINT. Pozytywna odpowiedź nań, a takiej należy się spodziewać, pozwoli wszcząć starania o zezwolenie na budowę i przystąpić do prac projektowych.

Czternaście lat mija od momentu powstania w Sanoku Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych CARINT, powszechnie określanego mianem „hemodynamiki”. To dzięki niemu pacjenci z powiatów: sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego i brzozowskiego uzyskali dostęp do wysokospecjalistycznych świadczeń ratujących życie z zakresu kardiologii zabiegowej.

Szybko okazało się, że dostęp do kardiologicznego lecznictwa zabiegowego w miejscu zamieszkania zaczął mieć duży wpływ na poprawę rokowania pacjentów, co było nadrzędną ideą powstania Centrum, w ścisłej współpracy ze szpitalem. Dzięki całodobowemu dyżurowi zawałowemu, na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, od momentu powstania Centrum uratowano życie około 7,6 tysiąca pacjentów z rozpoznaniem zawału serca.

Okres czternastu lat działania Centrum to czas jego dynamicznego rozwoju. W chwili obecnej realizuje ono pełny profil zabiegowych świadczeń kardiologicznych, z zakresem porównywalnym do ośrodków klinicznych w miastach wojewódzkich. I co istotne, zakres zabiegów jest ciągle poszerzany o nowoczesne procedury. W 2021 roku rozpoczęto wszczepienia urządzeń do elektroterapii do pęczka Hisa. W ubiegłym roku wprowadzono system udrażniania tętnic z masywnymi zwapnieniami (tzw. rotablacja), a także rozszerzono program leczenia wad strukturalnych serca. Dbałość o posiadanie nowoczesnego sprzętu, jak również dostęp do odpowiednio wykwalifikowanej kadry lekarskiej, sprawiają, że zabiegi te mogą być wykonywane na miejscu.

CARINT nie zamierza stać w miejscu

Mimo widocznej troski o postęp, dla zachowania europejskich standardów kardiologii zabiegowej i zapewnienia odpowiednich warunków dla pacjentów, obecna infrastruktura Centrum wymaga pilnej modernizacji. Potrzeba ta wynika również z faktu, iż pacjenci kardiologiczni są statystycznie coraz starsi, ich średni wiek wynosi 70-75 lat, mają więcej chorób współistniejących, wymagają kompleksowych zabiegów, ich czas hospitalizacji jest dłuższy. Często są przez wiele lat niediagnozowani, co jeszcze wydłuża czas ich pobytu w lecznicy. Tymczasem ilość łóżek kardiologicznych jest ograniczona i mocno skoncentrowana na niewielkiej przestrzeni.

Wszystko to przyspieszyło działania zmierzające do stworzenia kardiologii zabiegowej na jeszcze wyższym poziomie. Opracowana przez GVM Carint koncepcja unowocześnienia sanockiego Centrum przewiduje budowę nowego obiektu na miarę XXI wieku. Zapewni on poszerzenie bazy łóżkowej, w szczególności oddziału intensywnego nadzoru kardiologicznego oraz dostosowanie do realizacji wysokospecjalistycznych świadczeń kardiologii zabiegowej. Nowy obiekt ma być połączony ze szpitalem łącznikiem komunikacyjnym, co umożliwi dalszą niezakłóconą współpracę na linii Szpital – Centrum.


Inwestycja sprawi, że poprzez udostępnienie nowoczesnej infrastruktury poprawi się bezpieczeństwo leczonych pacjentów, a dzięki dwuosobowym salom z pełnym węzłem sanitarnym, zyskają oni większy komfort. Dodatkowo uruchomiony zostanie oddział dzienny rehabilitacji kardiologicznej, który zapewni kompleksowe i skoordynowane leczenie od diagnostyki przez leczenie zabiegowe i rehabilitację w miejscu zamieszkania, bez poszukiwań i konieczności podróżowania na długich trasach.

We współpracy ze szpitalem

Chęć usytuowania nowego obiektu Centrum na terenie szpitala nie jest dziełem przypadku. Dotychczasowa 14-letnia współpraca pozwoliła odkryć wszystkie mocne strony takiego rozwiązania, a jest ich wiele. W nowych warunkach dotychczasowy model dobrej i uzupełniającej się współpracy medycznej Centrum i Szpitala nie ulegnie zmianie. Inwestycja zapewni wzajemną synergię i tak jak obecnie obie jednostki będą uzupełniać się w zakresach udzielanych świadczeń. W dalszym ciągu będą prowadzić wzajemne konsultacje dla pacjentów, co zapewni im pełny profil usług medycznych w jednej lokalizacji, a powiększona baza infrastrukturalna zapewni pacjentom dostęp do szybkiego leczenia, szczególnie w ramach współpracy ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Nie bez znaczenia jest też funkcjonowanie w obrębie szpitala lądowiska dla śmigłowców.

W przypadku wyboru wariantu dzierżawy Szpital zyska stałe przychody. I jeszcze jeden bardzo ważny aspekt tej transakcji. Otóż po przeniesieniu się Centrum do nowego obiektu, Szpital zyska powierzchnię, która będzie mogła być wykorzystana na rozwój nowych zakresów lecznictwa.

Wkrótce decyzja

Rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Sanoku potwierdza otrzymanie listu intencyjnego GVM CARINT z dnia 26 września 2022 roku w sprawie planowanej inwestycji. Zawarta jest w nim prośba o bezprzetargową sprzedaż albo dzierżawę na min. 30 lat działki o pow. ok. 2.000 m.kw., położonej na terenie szpitala. Po wnikliwym zapoznaniu się, został on przekazany dyrektorowi SP ZOZ w celu zajęcia stanowiska, prowadzenia negocjacji oraz przygotowania projektu umowy. – Prace te wkroczyły w decydującą fazę i w krótkim czasie dokumenty trafią do Zarządu Powiatu, w którego kompetencjach znajduje się podjęcie decyzji w tej sprawie – stwierdza Grzegorz Panek, dyrektor SP ZOZ.

Opinię tę potwierdza Sebastian Kawalec, prezes GVM CARINT.

W moim odczuciu, nasza propozycja rozbudowy Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych i zapewnienia pacjentom bezpłatnie dostępności do wysokospecjalistycznych świadczeń ratujących życie w komfortowych warunkach spotkała się z entuzjazmem Pana Starosty, który wielokrotnie podkreślał nadrzędny cel, jakim są korzyści dla mieszkańców powiatu. Aspekty formalne muszą być jednak dopilnowane, stąd wielomiesięczna, intensywna praca, jakiej podjęliśmy się z Panem Dyrektorem SP ZOZ, Grzegorzem Pankiem.

Od redakcji

Zamiar budowy nowego obiektu dla potrzeb Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych GVM CARINT w Sanoku to bardzo dobra informacja dla mieszkańców Sanoka i okolicznych powiatów. Można rzec, iż jest to inwestycja opatrzona znakiem najwyższej jakości, gdyż służąca ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców. Stanowi istotny element systemu ratownictwa medycznego w regionie. Ośrodek realizuje pełny zakres zabiegowych świadczeń kardiologicznych, porównywalny do ofert ośrodków klinicznych. I co jest bardzo ważne, cieszy się dobrą opinią pacjentów.

Dzięki systematycznemu wyposażaniu w nowoczesny sprzęt i dostępowi do wysokokwalifikowanej kadry lekarskiej, oferuje coraz szerszy profil leczenia. GVM CARINT to jednostka z ambicjami. Śmiało patrzy w przód, dążąc do zapewnienia kardiologii zabiegowej europejskich standardów. Jednym z dowodów na to są podjęte działania inwestycyjne, zmierzające do stworzenia w Centrum warunków na miarę XXI wieku. Odpowiedź na nie może być tylko jedna. Potrzebna jest szybka decyzja, która uruchomi proces inwestycyjny. Według zapewnień obydwu stron, należy jej oczekiwać w najbliższym czasie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy