Reklama

INTERWENCJA: Krowy to nie porcelana

Opublikowano:
Autor:

INTERWENCJA: Krowy to nie porcelana - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zbliża się zima. Coraz więcej jest dni i nocy, gdy występują przymrozki, zimny wiatr i marznący deszcz, a czasami śnieg. Dlatego widok krów na pastwiskach może dziwić. Jednak często zapominamy, że zwierzęta to nie ludzie i inaczej odczuwają chociażby temperaturę.

Otrzymaliśmy sygnał od mieszkańca powiatu sanockiego, że w jednej z miejscowości widział na łące kilka sztuk krów, a przecież mamy zimę. Noce są mroźne, wieje porywisty wiatr i pada śnieg, a zwierzęta nie mają się gdzie schronić. Sprawę zgłosiliśmy do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Sanoku, który przeprowadził niespodziewaną kontrolę gospodarstwa hodowcy.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków, jeśli chodzi o bydło, zwierzęta mogą być utrzymywane w systemie stanowiskowym lub systemie wolnym. W systemie wolnowybiegowym trzeba im zapewnić w lecie ochronę przed upałem, np. zadrzewienie, natomiast w zimie odpowiednią wiatę, zadaszoną i ogrodzoną z trzech stron, ze słomą wewnątrz, która chroniłaby przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i drapieżnikami.

- Przeprowadziliśmy kompleksową kontrolę gospodarstwa - dowiedzieliśmy się w inspektoracie. - Hodowca nie miał takiej wiaty, ale przyznał, że zdaje sobie z tego sprawę i jest w trakcie ściągania jałówek z pastwiska. Zapewniał, że to kwestia dnia. Po prostu nie zdążył sprowadzić tych zwierząt do stajni. Sprawdziliśmy, stanowiska były już przygotowane. Nie stwierdziliśmy zaniedbań odnośnie zwierząt. Pamiętajmy, że zwyczajowo bydło utrzymujemy cały rok na łąkach i pastwiskach, tylko w zimie muszą mieć dostęp do wiaty ze słomą.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE