Reklama

Inauguracja projektu pt. Podkarpackie Rozmowy. Jaka jest przyszłość Podkarpacia?

Opublikowano:
Autor:

Inauguracja projektu pt. Podkarpackie Rozmowy. Jaka jest przyszłość Podkarpacia? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Za nami uroczysta inauguracja projektu pt. Podkarpackie Rozmowy. Jaka jest przyszłość Podkarpacia? realizowanego przez Fundację Misji Obywatelskiej.

W Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku 21 października odbyła się pierwsza z 35 debat zatytułowana „Podkarpackie Rozmowy. Współpraca szkolnictwa wyższego z biznesem”.

Sanocka debata zaowocowała wieloma istotnymi przemyśleniami i planami na przyszłość. W panelu dyskusyjnym, który moderował Adam Poręba, wiceprezes zarządu Fundacji Misji Obywatelskiej, udział wzięli:

  • dr inż. Mateusz Kaczmarski - Rektor Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku,
  • dr Krzysztof Jarosz - Prezes Zarządu SPGK Sanok,
  • Sylwia Niżnik-Perkołup - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sanoku,
  • Wacław Żuchowski - Dyrektor Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Sanoku.
W dyskusję aktywnie zaangażowała się młodzież z sanockich szkół średnich. Na koniec głos zabrał także wicestarosta Janusz Cecuła.

Prelegenci w kilku zdaniach podsumowali sanocką debatę:

– Zaangażowanie, współpraca pomiędzy biznesem, uczelniami i instytucjami publicznymi zawsze są ważne w rozwoju regionalnym, jednakże podstawa sukcesu każdej firmy to kapitał. Nie chodzi tutaj o środki finansowe, choć to też jest ważne. Kluczowy jest kapitał ludzki. Najlepszą inwestycją firmy jest inwestycja w ludzi. Z punktu widzenia osobistego, najlepszy zwrot inwestycji przynosi inwestowanie we własny rozwój (szkolenia, studia, fachowa literatura, warsztaty z umiejętności miękkich)

– komentuje dr Krzysztof Jarosz, Prezes Zarządu Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

 

Z kolei Sylwia Niżnik-Perkołup, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sanoku podsumowuje debatę cytatem –  Współpraca z partnerami szansą rozwoju lokalnego rynku pracy.

 

Wacław Żuchowski, dyrektor Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Sanoku zaznacza:

 

– Moim zdaniem szkolnictwo ustawiczne przeżywa obecnie pewien kryzys, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Niższe bezrobocie w znacznym stopniu nie motywuje osób poszukujących pracy do podnoszenia kwalifikacji. Szkolenia zawodowe są drogie, więc nie każdy jest w stanie samodzielnie je finansować. Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe są zbyt długie dla osób, które szybko chcą zdobyć zawód i podjąć pracę. Mimo to, warto zauważyć na terenie powiatu sanockiego i powiatów przyległych doskonałą współpracę RCRE w zakresie kształcenia ustawicznego z Powiatowymi Urzędami Pracy, MOPS-i, PCPR-i, jak i pracodawcami.

 

Projekt Podkarpackie Rozmowy zakłada realizację debat w każdym powiecie województwa podkarpackiego, w ramach których przedstawiciele władzy, biznesu i sektora pozarządowego otrzymają pytania o to, co zmieniło się w ich społeczności lokalnej. Czy ważne inicjatywy z punktu widzenia mieszkańców nie zostały podjęte? Jeśli tak, to dlaczego? Jaka jest prognoza na przyszłość?

Projekt zatem łączy debatę z konsultacjami. Fundacja pragnie włączyć mieszkańców w aktywną partycypację, życie społeczne, publiczne i obywatelskie. Czasem do zmian wystarczy rozmowa – dialog.

Projekt Podkarpackie Rozmowy otrzymał honorowy patronat Wojewody Podkarpackiego i Marszałka Województwa Podkarpackiego. Patronat honorowy nad debatą pt. Podkarpackie Rozmowy. Współpraca szkolnictwa wyższego z biznesem objęli: Stanisław Chęć - Starosta Powiatu Sanockiego, Tomasz Matuszewski - Burmistrz Miasta Sanoka oraz dr inż. Mateusz Kaczmarski - Rektor Uczelni Państwowej w Sanoku.

Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Fundacja Misji Obywatelskiej serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w kolejnym wydarzeniu. Zaplanowana na najbliższą niedzielę debata pt. Podkarpackie Rozmowy. Jaka jest przyszłość Gminy Bukowsko? z pewnością zainteresuje wielu czytelników. Spotkanie odbędzie się w Centrum Dziedzictwa Przyrody Karpackiej w Bukowsku.

Jednocześnie Organizacja przypomina, iż udział w spotkaniu ma charakter nieodpłatny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy