Reklama

Ile na tacę?

Opublikowano:
Autor:

Ile na tacę? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Księża. Jeżdżą dobrymi samochodami. Mogą sobie pozwolić na rzeczy, które dla większości ludzi są poza zasięgiem. Ile tak naprawdę zarabiają i skąd pochodzą ich dochody?

Od dawna temat pobierania przez księży opłat wzbudza wiele emocji. Ile osób, tyle opinii.

– Nie powinno się brać pieniędzy za pogrzeb czy wesele – mówi Łukasz, mieszkaniec z Sanoka. – Kapłani sami mówią, że trzeba mieć dobre serce i poświęcać się dla ludzi, więc mogliby dać temu przykład – dodaje rozgoryczony.

Co łaska
Większość osób dowiaduje się drogą pantoflową, za ile duchowny może udzielić sakramentu. Kwoty różnią się w zależności od regionu. W Sanoku najczęściej za ślub płacimy od 500 do 800 złotych. Podobnie jest z chrztem i pogrzebem. Za odprawienie mszy w czyjejś intencji zapłacimy od 30 do 50 złotych. W przypadku gregorianek jednorazowa kwota wzrasta automatycznie do 1500 złotych albo i więcej.

– Msza święta prowadzona jest zazwyczaj w kilku intencjach – mówi Martyna, mieszkanka powiatu sanockiego. – Nie wierzę, żeby tylko jedna osoba zostawiła za to opłatę. Słyszałam od znajomych, że niedzielna msza święta liczona jest drożej – dodaje.

W miejscowościach przylegających do Sanoka stawki są nieco większe. Natomiast w Bieszczadach mniejsze, ze względu na niższe dochody. W tygodniu odprawia się ich mniejszą ilość. Dodatkowo podczas nabożeństwa zbierane są pieniądze na tacę.

– Czasy, w których wystarczyło wrzucić złotówkę, już dawno minęły – twierdzi Martyna. – Teraz, jak zdążyłam zaobserwować, pięć złotych to minimum. Pojawiają się także dwudziestki, pięćdziesiątki, a nawet setki.

Czasami dochodzi do abstrakcyjnych sytuacji. Kobieta wspomina, że na jednej z mszy proboszcz nawoływał do składania większych datków, bo musi sobie kupić nowe opony do swojego samochodu, a ich koszt nie jest mały.

Więcej w 38 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE