Reklama

II Przegląd Filmów Karpackich w Komańczy

Opublikowano:
Autor:

II Przegląd Filmów Karpackich w Komańczy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy zaprasza na II Przegląd Filmów Karpackich, który będzie miał miejsce w sobotę 14 sierpnia 2021r. w godzinach od 19:30 - 23:00 na placu nad rzeką Osławicą.

W trakcie wydarzenia kulturalnego emitowane zostaną cztery filmy produkcji TV Obiektyw. Warto wspomnieć, że jest to seria filmów dokumentalnych powstałych w ramach „Historycznego Pejzażu Podkarpacia”, która opowiada o wybitnych ludziach i wydarzeniach z naszego regionu. Pokaz filmowy zostanie poprzedzony nagrodzeniem laureatów konkursu: „Gmina Komańcza okiem Nikifora”. 

Poniżej zachęcamy do zapoznania się z fabułą filmów jakie zostaną zaprezentowane:

- „Wileżyński – alchemik ze Lwowa” – do dokument fabularyzowany poświęcony Marianowi Wieleżyńskiemu - pionierowi polskiego gazownictwa i założycielowi pierwszej na świecie firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym. W filmie zobaczyć można m.in. Wojciecha Zielińskiego, Annę Cieślak oraz Marcina Kwaśnego. Jest to najnowsza produkcja Telewizji Obiektyw, której to premiera miała miejsce w czerwcu 2021 r. 


„Łukasiewicz - nafciarz, romantyk” - fabularyzowany dokument, opowiadający o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej, oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Film obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty, do uruchomienia rafinerii 

w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski. 

 

„Nikifor, moje drugie imię” - to fabularyzowana opowieść o Nikiforze Krynickim, który zaliczony jest do światowej czołówki malarzy  prymitywizmu. Film powstał w 2009r. i opowiada o ostatnich dniach życia artysty spędzonych w sanatorium gruźliczym w Foluszu koło Jasła. Nikifor sprawiał wrażenie upośledzonego, żył w samotności i ubóstwie. Pozostawił po sobie wiele prac. Najchętniej malował akwarelą, czasami łączoną z temperą bądź farbą olejną.

 „Jako w niebie, tak i w Komańczy” – film opowiada o pobycie Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy, gdzie był przetrzymywany w czasie internowania w latach 1955-56. Scenariusz filmu został oparty na historycznych materiałach archiwalnych, wspomnieniach siostry Bogumiły oraz pamiętnikach samego Prymasa Wyszyńskiego.

Informujemy, że Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest Sponsorem wydarzenia „II PRZEGLĄD FILMÓW KARPACKICH”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy