Reklama

II Ogólniak w Sanoku z pięknym sercem i ogólnokrajowym sukcesem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

II Ogólniak w Sanoku z pięknym sercem i ogólnokrajowym sukcesem - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Fundacja Św. Mikołaja wyłoniła zwycięzców ogólnopolskiego konkursu „SOLIDARNA SZKOŁA 2022”. Zwycięzcą jednej z czterech kategorii (szkoły ponadpodstawowe w dużych i średnich miastach) zostało II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Sanoku. Wśród laureatów znalazły się jeszcze dwie placówki z woj. podkarpackiego: Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Czarnej (pow. bieszczadzki) oraz Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie. Uroczysta Gala, podczas której ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody, odbyła się w Pałacu Wilanowskim w Warszawie.

Inicjatorem konkursu jest działająca od dwudziestu lat Fundacja Św. Mikołaja, co rok nagradzająca szkoły, które wyróżniły się w zbieraniu funduszy na stypendia dla uczniów pochodzących z niezamożnych rodzin, chcący rozwijać swoje pasje i talenty. 

Umiejętność solidarnego pomagania sobie w trudnych sytuacjach to szlachetna idea. Gratulujemy laureatom i całej społeczności Podkarpacia, zogniskowanej wokół szkół nagrodzonych w konkursie – powiedziała do reprezentantów woj. podkarpackiego Antonina Grządkowska z Fundacji Św. Mikołaja.  

Unikalność programu „Stypendia Św. Mikołaja” polega na tworzeniu ogólnopolskiej sieci „Solidarnych Szkół”, które biorą odpowiedzialność za swoich zdolnych uczniów, włączając się w zbiórkę pieniędzy na stypendia. Fundacja Św. Mikołaja prowadzi portal stypendialny, wspiera nauczycieli chcących przyznawać swoim uczniom stypendia, a także pomnaża zebrane lokalnie pieniądze poprzez przekazywanie dopłat do stypendiów szkołom. Program oraz konkurs „Solidarna Szkoła” wspierają darczyńcy indywidualni oraz firmy prywatne, które fundują nagrody i prezenty dla zwycięzców. – Dzięki ich hojności i zaangażowaniu szkół w tym roku udało się ufundować roczne stypendia dla 283 uczniów – mówi A. Grządkowska.

Tegoroczny finał konkursu był szczególny dla II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku. Jego reprezentanci po raz dziesiąty stanęli na najwyższym podium, zwyciężając w kategorii szkół ponadpodstawowych ze średnich i dużych miast. 

- Kontynuujemy zwycięską passę, z czego jesteśmy bardzo dumni. A pomysł fundowania stypendiów ma już u nas 20-letnią tradycję. Zaczynaliśmy skromnie, sami, ale w 2011 roku nasz absolwent Artur Andrus naprowadził nas na ślad Fundacji Świętego Mikołaja i do dziś jest naszym dobrym duchem nie tylko w kwestii stypendiów – mówi Marek Cycoń, dyrektor II Ogólniaka. 

Z roku na rok Fundacja nabiera wiatru w żagle, dynamicznie się rozwijając. Gromadzi wokół siebie coraz więcej przyjaciół, a sponsorzy coraz chętniej uczestniczą w jej programie. Podobnie jest też w naszym środowisku. Na stypendialne konto szkoły wpływa coraz więcej pieniędzy, dzięki którym pięciu naszych uczniów objętych jest tą formą pomocy. Chcę też zaznaczyć, że szkoła korzysta z pełnej autonomii przy przyznawaniu stypendiów – dodaje dyrektor. Zapytany: komu chciałby podziękować, wymienia liderów Fundacji Świętego Mikołaja, wszystkich darczyńców, a imiennie: Artura Andrusa oraz p. Martę Szerszeń, szkolnego koordynatora programu stypendialnego.

O tym, jak pięknie idea pomocy uzdolnionym dzieciom i młodzieży, prowadzona przez Fundację Świętego Mikołaja, się rozwija, świadczyła Gala, zorganizowana w tym roku w królewskich wnętrzach Pałacu Wilanowskiego. Jej uczestnicy mieli także okazję skorzystać z zaproszenia Pani Prezydentowej, patrona konkursu „Solidarna Szkoła” i zwiedzić Pałac Prezydencki. – Było to dla nas wszystkich, zwłaszcza młodzieży, duże przeżycie. W Fundacji czujemy się już jak w rodzinie, a kiedy się pojawiamy, to słyszymy miłe słowa: „O są nasi przyjaciele z Sanoka!” – relacjonuje dyr. Marek Cycoń. 

O rozkwicie Fundacji świadczą też coraz wyższe z roku na rok nagrody dla zwycięzców. W tym roku laureaci I miejsca otrzymali kwotę 5.000 złotych! Jak zdążyliśmy się zorientować, pozwoli ona ufundować dwa kolejne stypendia, których nie będzie już pięć, a siedem! 

„Solidarnemu II Ogólniakowi” gratulujemy, życząc wszelkiej pomyślności. Sukces w konkursie to piękne wejście w klimat Bożego Narodzenia i w Nowy Rok.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy