Reklama

Historyczne bestsellery: Spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Historyczne bestsellery: Spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku oraz Muzeum Historyczne w Sanoku zapraszają 1 lipca o godz. 17:00 na spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem. Będzie to trzecie z cyklu spotkań autorskich organizowanych w ramach projektu „Historyczne bestsellery” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Rozmowę poprowadzi prof. Jarosław Moklak.

Prof. dr hab. Andrzej Nowak, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN oraz w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wybitny polski historyk, pisarz i publicysta. Jeden z najwybitniejszych współczesnych intelektualistów. Jego dorobek naukowy obejmuje kilkadziesiąt publikacji zwartych. Wśród nich wybitne miejsce zajmuje wielotomowa synteza „Dzieje Polski”, rozpoczęta w 2014 r. (wyd. „Biały Kruk”) - w 2021 r. ukazał się jej 5. tom, obejmujący lata 1572-1632.

Prof. A. Nowak jako wybitny znawca dawnej i współczesnej Rosji gościł z wykładami w wielu renomowanych uniwersytetach, m.in. Columbia University, Harvard University, University of Cambridge, University College of London.

Jego ostatnie publikacje, dotyczące relacji polsko-rosyjskich to: „Klęska imperium zła. Rok 1920” (Kraków 1920) i „Polska - Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X - XXI w.”

Prof. dr hab. Jarosław Moklak, profesor w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego - Pracownia Historii Europy Wschodniej, znawca historii Ukrainy oraz relacjipolsko-ukraińskich.

***

„Polska - Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.” (Kraków 2022)

Dlaczego? - ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.?

W tej arcyważnej i niezwykle aktualnej książce wybitny znawca dawnej i współczesnej Rosji prof. Andrzej Nowak odsłania źródła rosyjskiej mentalności cofając się aż do czasów powstania państwa polskiego i Rusi Kijowskiej, kiedy Moskwa była zarośniętym trawą i lasem skrawkiem ziemi w dziczy, prowadząc czytelnika aż do czasów współczesnych i haniebnej inwazji Władimira Putina na Ukrainę. Uczony tłumaczy, że Ruś to nie Rosja, a dziedzictwo tamtej historycznej krainy nie ma nic wspólnego ze współczesną Moskwą…

(www.znak.com.pl)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy