Reklama

Historyczna chwila dla Sanoka. Po 50 latach nasze miasto się powiększy!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Historyczna chwila dla Sanoka. Po 50 latach nasze miasto się powiększy! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 26 lipca 2022 roku Rada Ministrów ostatecznie zatwierdziła projekt rozporządzenia w sprawie zmiany granic administracyjnych Sanoka. Ta zmiana zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku, ale już dzisiaj możemy powiedzieć o historycznym momencie dla naszego miasta, które po pół wieku zrobiło ważny krok w kierunku poszerzenia swoich granic.

Był to trudny czas, na drodze do powiększenia Sanoka spotkaliśmy wielu oponentów czy wręcz zagorzałych przeciwników. Ale konsekwencja i nieustępliwość przynosi efekty. Dzisiaj możemy wspólnie cieszyć się z większego Sanoka a tym samym z większych możliwości dla naszego miasta.

- mówi burmistrz Sanoka, Tomasz Matuszewski.

Od 1 stycznia 2023 r. Polska będzie miała o 15 miast więcej niż do tej pory. Ponadto od Nowego Roku kilka miast i gmin zmieni swoje granice. Rada Ministrów w drodze rozporządzenia tworzy, łączy, dzieli i znosi gminy oraz ustala ich granice. Nadaje także gminie lub miejscowości status miasta. O nadaniu statusu miasta decyduje m.in. stopień urbanizacji danego terenu.

Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

W zakresie zmian granic gmin i miast podjęte zostały działania majce na celu wypracowania pomiędzy zainteresowanymi jednostkami porozumienia.

Od 1 stycznia 2023 r. zmienią się granice: gminy Domaniów i gminy Wiązów (woj. dolnośląskie), miasta Sanok i gminy Sanok (woj. podkarpackie), miasta Słupsk i gminy Słupsk (woj. pomorskie), miasta Koszalin, gminy Biesiekierz, gminy Manowo (woj. zachodniopomorskie), gminy Sianów i gminy Mielno (woj. zachodniopomorskie), a od 1 stycznia 2024 r.: miasta Rybnik i miasta Rydułtowy (woj. śląskie), gminy Ińsko i gminy Kalisz Pomorski (woj. zachodniopomorskie).

Dlaczego ten moment jest taki ważny? Rząd RP dostrzegł potencjał Sanoka jako subregionalnego bieguna rozwoju gospodarczego. To wyraz zaufania ale i poparcia dla naszych starań i koncepcji rozwoju Sanoka w najbliższych latach. Wszechstronny rozwój Sanoka to cel, który jako Burmistrz postawiłem sobie od samego początku mojego urzędowania.

- dodaje Tomasz Matuszewski.


Decyzja o przyłączeniu do Sanoka części Trepczy, z kluczowym dla gospodarki Sanoka terenem, na którym znajdują się ważne obiekty komunalne – ujęcie wody i oczyszczalnia ścieków będące w zarządzie SPGK Sanok, to strategiczny krok, zwłaszcza w kontekście już zapoczątkowanej realizacji nowatorskiego projektu wodorowego, o którym wczoraj pisaliśmy - konferencji prasowej w siedzibie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Każdy dokładnie wie, że w dzisiejszych czasach inwestycja w zielone źródła energii to przyszłość. 

Dziękuję bardzo wszystkim tym, którzy przyczynili się do dzisiejszej decyzji. Dziękuję radnym Rady Miasta Sanoka, którzy poparli projekty uchwał w tej sprawie, dziękuję Mieszkańcom za udział w konsultacjach społecznych, dziękuję Wojewodzie Pani Ewa Leniart za wydanie pozytywnej opinii w sprawie przyłączenia do Sanoka części Trepczy. Na koniec dziękuję również Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Prezesowi Kancelaria Prezesa Rady Ministrów za podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie zmiany granic miasta Sanoka. Gorąco wierzę, że ten historyczny moment w którym nasze miasto zwiększa swój potencjał będzie zapowiedzią kolejnych, równie ważnych. O moje starania i pracę aby tak się stało możecie być Państwo pewni. 

- puentuje burmistrz Sanoka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy