Reklama

Historyczna chwila dla Muzeum Historycznego w Sanoku

Opublikowano:
Autor:

Historyczna chwila dla Muzeum Historycznego w Sanoku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sejmik województwa podkarpackiego zdecydował dzisiaj o współprowadzeniu sanockiej placówki. Województwo ma przejąć współprowadzenie muzeum 1 stycznia 2019 roku, a umowa zawarta została do końca grudnia 2024 toku. Co roku w ramach umowy na konto sanockiej placówki urząd marszałkowski będzie wpłacać 700 tysięcy złotych.

Województwo dokłada pieniądze na funkcjonowanie sanockiej placówki do 2007 roku. Na początku było to 200 tysięcy złotych, kwota co roku rosła o kolejne 100 tysięcy złotych. 

W 2016 roku zarząd powiatu sanockiego podpisał umowę z urzędem marszałkowskim, który zadeklarował, że przez cztery lata (od 2016 do 2019 roku) przeznaczy na funkcjonowanie Muzeum Historycznego w Sanoku 2,1 miliona złotych, rocznie po 500 tysięcy złotych. 

Teraz, po latach starań, sanocka placówka ma pewne pieniądze na kolejne pięć lat - łącznie będzie to 4,3 miliona złotych. 

Muzeum Historyczne w Sanoku to jedna z najchętniej odwiedzanych placówek kultury na Podkarpaciu. Z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem turystów. Od lat ogromnym zainteresowaniem przyjezdnych cieszy się największa w Europie kolekcja sztuki cerkiewnej oraz Galeria prac Zdzisława Beksińskiego. 

Placówka ma w swojej kolekcji także zbiór malarstwa portretowego, sztuki sakralnej i współczesnej, zabytki archeologiczne, militarne, oraz największy w Polsce, liczący około pół tysiąca eksponatów, zbiór ceramiki pokuckiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE