Reklama

Historia Zespołu Szkół nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Historia Zespołu Szkół nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Historia Zespołu Szkół nr 5 sięga dnia 21 lipca 1970 roku, kiedy to decyzją Kuratorium Oświaty w Rzeszowie z Zasadniczej Szkoły Zawodowej Międzyzakładowej wyodrębniona została Zasadnicza Szkoła Zawodowa Dokształcająca.

Nowo powstała szkoła zajęła budynek przy ówczesnej ulicy Świerczewskiego, (obecnie Jagiellońska). Jako samodzielna placówka funkcjonuje od 1 września 1970 roku. W grudniu 1993 roku  otrzymaliśmy imię wynalazcy i pioniera polskiego przemysłu naftowego - IGNACEGO ŁUKASIEWICZA. Patronacką opieką objął nas Sanocki Zakład Górnictwa Nafty i Gazu, który jest także fundatorem sztandaru i pamiątkowej tablicy.

Szczególnie dynamiczny rozwój placówki  trwa od 1990 roku. Otwierane są systematycznie nowe kierunki kształcenia związane z potrzebami regionalnego rynku pracy. Na bieżąco modernizowana jest również baza szkoły. Grono pedagogiczne tworzyli i tworzą nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych przekazujący wiedzę teoretyczną i praktyczną, odznaczający się wysokimi kwalifikacjami zawodowymi,  sumiennością i obowiązkowością. W przeszłości, jak i obecnie nauczyciele dbali o rozwój nie tylko talentów, ale i osobowości uczniów. Ścisłe związane  z   procesem dydaktyczno – wychowawczym innowacje nigdy nie były obce ani dyrekcji, ani nauczycielom. Szkoła uczestniczy i jest realizatorem wielu różnorodnych projektów zarówno regionalnych, jak i unijnych.

Rok 2015/2016 przyniósł istotne zmiany organizacyjne w funkcjonowaniu szkoły. 

W grudniu 2016 decyzją podkarpackiego Kuratora Oświaty ZS5 został przeniesiony do budynku ZS4 przy ulicy Sadowej.  Rok później obie placówki funkcjonowały już oficjalnie jako Zespół Szkół Nr 5, jednakże ze znacznie bogatszą ofertą edukacyjną, bo poszerzoną o nowe kierunki kształcenia m. in technik budownictwa i technik geodeta i powiększoną bazą dydaktyczną. Obecnie w skład Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku wchodzą następujące szkoły:

 

1. Technikum nr 5, które kształci uczniów w zawodach o specjalnościach:

  • technik żywienia i usług gastronomicznych
  • technik usług fryzjerskich
  • technik obsługi turystycznej
  • technik fotografii i multimediów
  • technik budownictwa
  • technik geodeta
  • murarz-tynkarz
  • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
  • wielozawodowa w każdym wybranym zawodzie – sprzedawca, fryzjer, cukiernik, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych
2. Szkoła branżowa I stopnia (Zasadnicza Szkoła Zawodowa) kształci w zawodzie –  Liceum ogólnokształcące dla dorosłych.

Aktualnie szkoła wyposażona jest  w nowoczesne pomoce dydaktyczne, klasopracownie, pracownie do praktycznej nauki zawodu oraz komputerowe – pracownie geodezyjną, pracownie fryzjerską, posiada świetnie zorganizowane zaplecze sportowe (korty tenisowe, siłownię) bibliotekę z czytelnią i bezpłatną kafejką internetową.

 Szkoła kultywuje wypracowane przez siebie tradycje – co roku uroczyście obchodzimy Dzień Edukacji, rocznicę odzyskania niepodległości, święto uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, europejski dzień języków. Stałe miejsce w grafiku szkolnych uroczystości mają też spotkanie opłatkowe, giełda zawodów ślubowanie klas pierwszych, pożegnanie klas maturalnych i bale studniówkowe. Jest niezwykle zaangażowana w życie lokalnej społeczności. Świadczy o tym między innymi współorganizacja koncertów charytatywnych, różnorodne kiermasze i inne inicjatywy podejmowane przez nauczycieli szkoły.

W okresie swego istnienia szkoła uformowała w swojej pracy dydaktycznej i wychowawczej określony charakter działalności. W tym miejscu podkreślić trzeba zasługi, wysiłek i ogrom pracy włożony przez dyrekcję szkoły i całe grono pedagogiczne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy