Reklama

Hazard może uzależniać, dlatego bukmacherzy powinni wdrożyć mechanizmy ograniczające to ryzyko

Opublikowano:
Autor:

Hazard może uzależniać, dlatego bukmacherzy powinni wdrożyć mechanizmy ograniczające to ryzyko - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Obowiązujące w Polsce prawo nakłada na firmy bukmacherskie szereg wymogów, których spełnienie jest konieczne i ma za zadanie ochronę graczy przed szkodliwymi skutkami udziału w grach hazardowych.

Obstawianie wyników u bukmachera jest uznawane za formę hazardu, która może prowadzić do uzależnienia. Statystyki potwierdzają, że coraz więcej osób odczuwa wewnętrzny przymus grania u bukmachera i wpada w nałóg, co negatywnie odbija się na ich życiu prywatnym i zawodowym. Aby temu przeciwdziałać, ryzyko związane z uzależnieniem się od obstawiania wyników zostało zauważone również w obowiązującym prawie hazardowym.

Gra u bukmachera jako źródło uzależnienia

Zwykle zaczyna się niewinnie, od jednego lub kilku obstawionych meczów. Emocje związane z grą u bukmachera okazują się jednak często na tyle duże, że trudno poprzestać na jednym razie. Wtedy gracz zaczyna obstawiać coraz wyników, a świat sportu i kolejne prognozy zaczynają przesłaniać inne obszary codziennego życia. Po jakimś czasie wszystkie wolne środki idą na grę u bukmachera, a każdą wolną chwilę osoba mająca z tym problem zaczyna poświęcać na sprawdzanie wyników, weryfikację kursów i czytanie o kolejnych meczach. Właśnie tak w olbrzymim skrócie działa mechanizm uzależnienia od zakładów bukmacherskich wyróżniamy (kilka faz uzależnienia od hazardu).

Oczywiście nie każdy, kto regularnie obstawia wyniki, jest od razu uzależniony. O ile potrafisz nad tym panować i bez problemu możesz sobie zrobić długą przerwę, to być może nie ma jeszcze powodów do niepokoju. Gorzej, jeśli dzień bez sprawdzania i obstawiania wyników staje się prawdziwą męczarnią, w trakcie której przestajesz nad sobą panować i tracisz nerwy. Mając to wszystko na uwadze i wiedząc, że gra u bukmachera może prowadzić do uzależnienia, w prawie hazardowym zawarto kilka przepisów, których celem jest zmniejszenie ryzyka popadnięcia w nałóg przez osoby grające.

Rozwiązania chroniące przed uzależnieniem 

W prawie hazardowym funkcjonuje wiele przepisów, które mają za zadanie zmniejszyć ryzyko wpadnięcia w uzależnienie od obstawiania wyników wydarzeń sportowych. Dotyczą one, m.in. ograniczeń w zakresie reklamy i promocji zakładów bukmacherskich, których w reklamach nie można wiązać np. z sukcesem zawodowym, atrakcyjnością seksualną czy relaksem lub wypoczynkiem. Prawo zakazuje również publikowania reklam w gazetach i czasopismach dla dzieci i młodzieży. Ograniczeń w zakresie reklamy i promocji jest znacznie więcej.

Na stronie internetowej każdej firmy bukmacherskiej powinno się natomiast znajdować ostrzeżenie przed potencjalnym ryzykiem związanym z obstawianiem wyników (uzależnienie). Ponadto, bukmacher ma obowiązek opublikowania informacji, że jego usługi są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Z kolei w regulaminie, który musi być dostępny do wglądu dla graczy, bukmacher powinien umieścić wskazówki ułatwiające podjęcie leczenia uzależnienia od gry. Regulamin powinien zawierać dane kontaktowe do instytucji oferujących pomoc w wyjściu z nałogu (przykładowe instytucje zajmujące się tą problematyką).

Kolejnym rozwiązaniem prawnym, które chroni przez wpadnięciem w nałóg od hazardu, jest obowiązek wprowadzenia stosownych mechanizmów ograniczających to ryzyko. Chodzi m.in. o brak możliwości dalszego obstawiania wyników, jeżeli gracz nie ma żadnych środków na swoim koncie gracza u bukmachera. Inny mechanizm, który wszyscy legalni bukmacherzy (firmy z licencją) muszą wdrożyć na swoich stronach internetowych, powinien umożliwiać graczom monitorowanie zakładów i przepływów pieniężnych, aby mieli oni większą kontrolę nad wydatkami czynionymi na grę.

Stosowane rozwiązania mogą okazać się pomocne, jednak żadne z tych rozwiązań nie zastąpi zdrowego rozsądku, który zawsze powinien towarzyszyć osobom decydującym się na udział w grach hazardowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE