Reklama

GMINA OLSZANICA: Szkoła Orła Białego w Uhercach Mineralnych - nowy patron, sztandar i hymn

Opublikowano:
Autor:

GMINA OLSZANICA: Szkoła Orła Białego w Uhercach Mineralnych - nowy patron, sztandar i hymn - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szkoła w Uhercach Minieralnych z prawie dwustuletnią tradycją nareszcie doczekała się patrona, sztandaru i własnego hymnu.

Od 11 października Zespół Szkół Publicznych w Uhercach Mineralnych ma nadane imię. Placówka może też poszczycić się własnym hymnem.

Uroczystości, które miały miejsce na placu przed szkołą, zgromadziły młodzież ze szkoły podstawowej, uczniów klas trzecich wygaszanego gimnazjum i maluchy z czterech oddziałów przedszkolnych. Wszystkie te jednostki funkcjonują w jednym budynku. W szkole uczy się ponad 300 uczniów pochodzących nie tylko z gminy Olszanica, ale także ościennych gmin z Leska i Soliny.

- Nie prowadzimy agresywnej rekrutacji - mówi dla Korso Wojciech Orłowski, dyrektor ZSP w Uhercach Mineralnych. - Bardzo często zdarza się, że rodzice przychodzą do nas nawet z odległych miejscowości i proszą o zapisanie ich dziecka do szkoły. Mamy chyba dobry klimat - dodaje z uśmiechem dyrektor.

W nadaniu placówce imienia udział wzięli również Maria Kurowska, marszałek województwa, Piotr Uruski, poseł na Sejm, samorządowcy, mieszkańcy oraz absolwenci szkoły wśród których znalazł się generał Józef Leszega, honorowy obywatel gminy Olszanica.

Przed uroczystościami odbyła się msza święta koncelebrowana przez arcybiskupa Adama Szala, metropolitę przemyskiego. Następnie poczet sztandarowy wraz z Kompanią Honorową 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, goście oraz społeczność szkolna przemaszerowały na plac przyszkolny. Przy okazji nadania szkole imienia Orła Białego odsłonięty został postument autorstwa Adama Przybysza, poświęcono także sztandar szkoły. Dodatkowo chór dziecięcy pod kierownictwem Moniki Brewczak zaśpiewał hymn szkolny do słów poetki Marii Szulikowskiej, która również wzięła udział w święcie szkoły.

- Szukaliśmy patrona uniwersalnego, który byłby jednocześnie głęboko zakorzeniony w historii Polski - opowiada dyrektor szkoły. - To mityczny Lech zobaczył orła na tle zachodzącego słońca, i ten orzeł towarzyszył nam w czasach chwały i czasach klęski. Dlatego  uznaliśmy, że to będzie właściwy patron. O decyzji wyboru przesądzili nasi uczniowie, absolwenci i nauczyciele. Ponad 120 absolwentów i rodziców w pięknym geście ufundowało sztandar i pomnik dla Niepodległej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE