Reklama

Gmina Lesko wolna od azbestu

Opublikowano:
Autor:

Gmina Lesko wolna od azbestu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Lesku i okolicznych miejscowościach rozpoczął się program usuwania azbestu z posesji mieszkańców. Akcja cieszy się sporym zainteresowaniem, co cieszy władze gminy. 

Zdajemy sobie sprawę jak ważne jest dbanie o środowisko i zdrowie mieszkańców. Dlatego też podjęliśmy decyzję o zbiórce materiałów zawierających azbest z prywatnych posesji na terenie Miasta i Gminy Lesko – mówi Burmistrz Adam Snarski. - Wspomniany azbest jest jednym z najgroźniejszych materiałów wykorzystywanych dawniej w przemyśle. Był bardzo popularny zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym. Ciągle jest go zbyt wiele (w starym betonie, papie itp.), pomimo ponad trzydziestoletniego zakazu stosowania. Wywołuje nowotwory, przewlekłe choroby układu oddechowego, pokarmowego a także psychiczne. Chcemy temu zapobiegać – dodaje. 

Akcja zbiórki i utylizacji materiałów zawierających toksyczne substancje rozpoczęła się w lipcu br. Urząd Gminy przeznaczył na ten cel środki własne w wysokości 12.944,72 zł. Dzięki tej kwocie, poprzez specjalistyczną firmę zewnętrzną udało się odebrać od mieszkańców blisko 41 ton odpadów, głównie płyt eternitowych. Materiały odbierane były według kolejności zgłoszeń na liście osób chętnych do bezpłatnego ich odbioru.

To jednak nie koniec tegorocznych zmagań z azbestem. Ponieważ lista oczekujących jest nadal otwarta, a zgłoszenia nadal wpływają do urzędu, Burmistrz postarał się o finansowanie akcji ze środków zewnętrznych. Wniosek dotacyjny w ramach programu "Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest" złożony do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie uzyskał dofinansowanie w kwocie 11.135,00 zł, co wraz z wkładem własnym gminy pozwoli na utylizację kolejnych 18 ton odpadów. Szczegółowych informacji o projekcie uzyskają Państwo w Urzędzie Miasta i Gminy Lesko. 
 
Jak zaznaczył Burmistrz, konsekwentnie w kolejnych latach podobne akcje będą kontynuowane, bo ich potrzeba jest ogromna i bardzo ważna dla bezpieczeństwa nas wszystkich.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE