Reklama

Gmina Komańcza podejmuje starania o przebudowę mostu w miejscowości Turzańsk

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gmina Komańcza podejmuje starania o przebudowę mostu w miejscowości Turzańsk - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwa lata temu Urząd Gminy Komańcza wspólnie z Radnymi Powiatu Sanockiego tj. Krystyną GALIK-HARHAJ oraz Igorem WÓJCIAKIEM wystąpił do Starostwa Powiatowego w Sanoku z prośbą o pozyskanie środków z programów Rządowych celem wykonania przebudowy mostu na rzece Osława oraz kilometrowego odcinka drogi powiatowej w miejscowości Turzańsk

Inicjatywa ta została poparta przez Zarząd Powiatu Sanockiego co w konsekwencji zaowocowało przygotowaniem dokumentacji projektowej zarówno mostu, jak i drogi w Turzańsku. Opracowanie dokumentacji trwało blisko rok, a jej koszt został w całości pokryty ze środków Powiatu Sanockiego.

 

Podczas prac projektowych mostu i jego inwentaryzacji wykazano instalację wodnokanalizacyjną zainstalowaną pod drewnianym mostem, który jest w zarządzie powiatu. W związku z tym, Powiat Sanocki wystąpił do Urzędu Gminy o wybudowanie odrębnej przeprawy na instalację wod-kan. Konsekwencją tego jest konieczność poniesienia kosztów przez Gminę Komańcza celem przygotowania dodatkowej dokumentacji projektowej na te przeprawę tj. wybudowanie dodatkowego mostku na wodociągi i kanalizację lub wykonanie przewiertu pod rzeką i wybudowanie dodatkowej przepompowni ścieków.

 

Obecnie jesteśmy na etapie opracowywania dokumentacji projektowej. Tempo prac zależne jest od wielu czynników m.in. oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wydawanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz opinii Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Należy podkreślić, że Gmina zabiegała o to, aby sieć wod-kan mogła być nadal podczepiona, tak jak do tej pory, pod mostem, aczkolwiek Starostwo Powiatowe w Sanoku nie wyraziło na to zgody. Związane to jest m.in. z wieloletnimi zaniedbaniami odnośnie tej kwestii.

 

Stąd Gmina Komańcza przystąpiła do procedury przetargowej na wyłonienie projektanta i zamierza zrealizować te dodatkową inwestycję wskazaną przez Starostwo Powiatowe.

 

Uważamy, że mimo tego jest możliwość i pilna potrzeba aby powiat zabiegał o dofinansowanie celem ogłoszenia przetargu na budowę nowego mostu. Istniejącą sieć wod-kan można przyłączyć pod tzw. mostem tymczasowym, który na czas budowy (min. 2 lata) będzie służył mieszkańcom Turzańska, jako tymczasowa przeprawa i równolegle prowadzić dwie inwestycje.Rozumiemy rozżalenie mieszkańców Turzańska, jesteśmy zawiedzeni tym bardziej, że tak wiele lat wyczekują na nowy most. Dołożymy wszelkich starań aby wspólnie z Starostwem Powiatowym doprowadzić do pozytywnego zakończenia sprawy.

 

Dziękujemy za wsparcie mieszkańcom Turzańska, Radnym gminy Komańcza oraz Radnym powiatu.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy