Reklama

FRYDERYKI 2021: Dominik Wania z Sanoka podwójnym laureatem prestiżowej nagrody!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tore Sætre

FRYDERYKI 2021: Dominik Wania z Sanoka podwójnym laureatem prestiżowej nagrody! - Zdjęcie główne

Wania na koncercie w Cosmopolite Scene, Oslo w 2020 roku | foto Tore Sætre

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gala rozdania Fryderyków 2021 odbyła się w czwartek, 5 sierpnia 2021 roku w Szczecinie. Nagrody zostały wręczone już po raz 27. Przyznano je w 22 kategoriach: trzech w muzyce jazzowej oraz 19 w muzyce rozrywkowej. Niebywały sukces osiągnął Sanoczanin - Dominik Wania, który zdobył aż dwie statuetki!

Podczas gali rozdania Fryderyków 2021 najwięcej naród zgarnął Krzysztof Zalewski, który odebrał trzy statuetki. Dodatkowo, nagroda w kategorii Teledysk Roku trafiła do twórców wideo do jego piosenki "Annuszka". Po odbiór wyróżnienia na scenie pojawili się także m.in. Sanah, Mata, Hania Rani oraz Sanoczanin - Dominik Wania.

Dominik zdobył Fryderyki 2021 za Album Roku Jazz - "Lonely Shadows" oraz w kategorii Artysta Roku - Jazz 

 


Dominik Wania - pianista, muzyk sesyjny, pedagog. Zdobywca czterech Fryderyków, współpracownik wielu znakomitych muzyków, takich jak Tomasz Stańko czy Marcus Miller.

Urodził się  24 listopada 1981 w Sanoku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku z 2000 i Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w 2005 w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. Studiował również pod kierunkiem Danilo Pereza na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w latach 2006-2008. Odbyło się to w ramach stypendium Presidential Scholarship przyznanego przez Helena Foundation. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich z dziedziny muzyki poważnej i jazzu. W 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". Po latach współpracy z wieloma muzykami z Polski i zagranicy w czerwcu 2013 r. ukazał się autorski, debiutancki album artysty w trio, zatytułowany "Ravel" (jazzowe opracowanie miniatury fortepianowej "Miroirs" Maurice'a Ravela). 

Jest czynnym muzykiem sesyjnym. Współpracuje i występuje ze znakomitościami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej, jak np. Tomasz Stańko, Piotr Baron, Leszek Możdżer, Jacek Kochan, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, Marcus Miller, Joey Baron, Anders Jormin, Lee Konitz, David Liebman, George Garzone, Eddie Henderson, Nguyen Le, Gary Thomas, Marilyn Mazur, Walk Away, Jon Balke, Jon Fält, Gary Thomas, Eric Marienthal.

 

Uczestniczy również w projektach muzyków młodego pokolenia, np. Maciej Obara International Quartet, Noise Trio (muz. elektroniczna z elementami jazzu). W swoim dorobku ma nagrania dla radia i telewizji. Koncertował w wielu krajach Europy, w Azji oraz w USA. Dominik Wania jest adiunktem w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wykładowcą w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

W roku 2014 został uhonorowany dwiema nagrodami Fryderyk w kategoriach Jazzowy Album Roku i Debiut Roku, w tym roku do tego grona dołączyły kolejne dwie statuetki. 

Serdecznie gratulujemy! Sanok jest dumny ze swojego krajana! 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy