Reklama

Fałszywe dokumenty pobytowe i unijne certyfikaty COVID na granicy państwa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: BiOSG

Fałszywe dokumenty pobytowe i unijne certyfikaty COVID na granicy państwa - Zdjęcie główne

foto BiOSG

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W trakcie kontroli granicznej na wjazd z Ukrainy do Polski funkcjonariusze SG z Korczowej zatrzymali czterech obywateli Ukrainy z podrobionymi unijnymi certyfikatami covid, a także dwóch Syryjczyków z fałszywymi włoskimi dokumentami pobytowymi.

We wtorek (3 sierpnia) do odprawy granicznej w Korczowej podjechał bus wiozący obywateli Ukrainy do pracy w Polsce. W trakcie kontroli funkcjonariuszka SG ustaliła, że czterech mężczyzn w wieku od 18 do 23 lat okazało fałszywe unijne certyfikaty potwierdzające szczepienie przeciw Covid (tzw. paszporty covidowe).

CZYTAJ TAKŻE: Zaproszenie na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym

Certyfikaty zawierały rzeczywiste dane osobowe, natomiast kody kreskowe odnosiły się do innych obywateli Ukrainy. Dane te ustalono dzięki szybkiej weryfikacji kodu QR .

Cudzoziemcy usłyszeli zarzuty posłużenia się fałszywymi dokumentami do czego się przyznali. Zeznali, że sami przygotowali i podrobili certyfikaty.  W ten sposób chcieli uniknąć obowiązkowej kwarantanny. 


Dobrowolnie poddali się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności  zawieszeniu na rok. W środę (4 sierpnia), strażnicy graniczni zatrzymali kolejnych dwóch cudzoziemców, tym razem z fałszywymi włoskimi dokumentami pobytowym. Dwaj Syryjczycy w wieku 25 i 28 lat przedstawili paszporty wydane w ich kraju oraz tytuły pobytowe uprawniające do pracy i zamieszkania na terytorium Włoch.  Jak się okazało, dokumenty pobytowe były fałszywe. Dodatkowo w paszportach zamieszczone fałszywe odbitki stempli włoskiej kontroli granicznej, które miały uwiarygadniać wcześniejsze podróże do UE.

 

Cudzoziemcy przyznali się do próby wykorzystania fałszywek i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w  zawieszeniu na rok. Wydano im decyzję o odmowie wjazdu i zawrócono na Ukrainę.

***

Od początku 2021 roku strażnicy graniczni z Podkarpacia ujawnili ponad 2,5 tysiąca fałszywych dokumentów. Wśród nich było m.in. siedem fałszywych certyfikatów covidowych i dwanaście tytułów pobytowych uprawniających cudzoziemców do pracy i zamieszkania w krajach europejskich. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy