Reklama

Europa Karpat

Opublikowano:
Autor:

Europa Karpat - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości KRASICZYN/PODKARPACIE. Podczas konferencji „Europa Karpat”, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, naukowcy i eksperci państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Rumunii i Ukrainy, rozmawiali o szansach związanych z rozwojem współpracy państw obszaru karpackiego.

Program Konferencji podzielono na cztery panele: „Wspólni bohaterowie wolności”, „Ścieżkami mędrców – o przyszłości Europy Środkowej” oraz „Historia i turystyka karpacka” i „Infrastruktura Europy Środkowej”.

Marszałek Władysław Ortyl drugiego dnia wziął udział w panelu pn. „Historia i turystyka karpacka”, który był poświęcony dziedzictwu i bogactwu kulturowemu Karpat. Podczas dyskusji podkreślano, że Karpaty są miejscem, gdzie ludność w sposób szczególny ceni przywiązanie do tradycji przodków, do czego zresztą nawiązuje w swojej kulturze.

- Ważne jest, aby turystykę w obszarze Karpat oprzeć na historii, na dziedzictwie kulturowym, na tym bogactwie, które w Karpatach już jest i to się już obecnie dzieje. Nie możemy zapominać o ważnej i istotnej dla rozwoju tego obszaru infrastrukturze komunikacyjnej – drogowej, kolejowej, a także o przejściach granicznych. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę także na lotnicze ślady w Karpatach – lotniska, lądowiska, gdzie można uprawiać także sport szybowcowy - Bezmiechowa, Ustianowa - to są przecież piękne tradycje lotnicze Podkarpacia. Dlatego to wyzwanie, które bierze się z gór, bierze się z Karpat nie dotyczy tylko wędrowca, alpejczyka, ale też lotnika, a perspektywa z racji tego co widać z lotu ptaka jest naprawdę piękna, więc myślę, że w turystyce też należy do tego nawiązywać – mówił marszałek Ortyl.

„Infrastruktura Europy Środkowej”, to ostatni panel dyskusyjny, jaki zorganizowano na konferencji. Omówiono w nim szlak Via Carpathia, który ma połączyć północ Europy z południem, Talinin z Salonikami, jednocześnie włączając regiony słabiej rozwinięte w główny strumień wymiany międzynarodowej.

- Karpaty są regionem posiadającym ogromny potencjał oraz dziedzictwo materialne i niematerialne - i dlatego bardzo się cieszę, że wspólnie myślimy o tym projekcie, jakim jest Strategia Karpacka, a jednocześnie prowadzimy wspólną politykę w tym zakresie, dzięki której ten projekt (Via Carpatia) będzie realizowany w dalszej perspektywie - powiedziała Ewa Draus - wicemarszałek, która jednocześnie podkreśliła wagę szlaku drogowego Via Carpatia:

- Via Carpatia to ważna oś rozwoju gospodarczego. Aby jednak tak się stało potrzebne jest współdziałanie wszystkich regionów. Widziałbym potrzebę powołania takiego gremium, które byłoby w stanie reprezentować nasze interesy w Brukseli - dodała Ewa Draus.

Inicjatorem i pomysłodawcą „Europy Karpat” był Marek Kuchciński, Marszałek Sejmu RP.

Opracowano na podstawie informacji Biura Prasowego UMWP.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE