Reklama

Elżbieta Łukacijewska: Rak to nie wyrok. Badajmy się!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O kobietach, o tym, że październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, pamiętała europoseł Elżbieta Łukacijewska, organizując w poniedziałek na sanockim Rynku konferencję prasową. Bezpośrednio po niej, wraz z liderkami stowarzyszenia Demokraci Ziemi Sanockiej i pracownicami swojego sanockiego biura, udała się na spacer po centrum miasta, zachęcając sanoczanki do systematycznego uczestnictwa w badaniach profilaktycznych.

Elementem przypominającym miały być specjalne ulotki i kosmetyczki, wręczane przechodniom.

- Każdego dnia setki kobiet słyszy diagnozę: nowotwór! Pamiętajmy, że rak piersi to nie wyrok, a badania profilaktyczne i szybkie wykrycie zmian daje szansę na pełne wyleczenie. Zdrowa kobieta, to zdrowa i szczęśliwa rodzina! Wystarczy krótka wizyta raz w roku, byśmy mogły być spokojne o nasze zdrowie – mówiła podczas konferencji pani europoseł. 

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce ok. 23 procent wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za 15,1 procent zgonów z powodu nowotworów. Wskaźnik umieralności na raka piersi na 100 tysięcy Polek w 2020 roku wynosił 42. Co gorsze, mamy do czynienia ze stałym, progresywnym wzrostem. W 2015 roku wynosił on 31,1, w 2000 r. 30,2. 

Z roku na rok zwiększa się liczba diagnozowanych nowotworów złośliwych. Pomiędzy 2000 i 2017 rokiem był to skok o niemal 50 procent! W Polsce najczęściej diagnozowanym nowotworem jest nowotwór płuc (17,9%), a rak piersi znajduje się na drugim miejscu (15,1%). Jedynie w województwach: podkarpackim i małopolskim rak piersi jest najczęstszą przyczyną zgonów na nowotwory, a rak płuc jest na drugim miejscu. 

- W porównaniu z innymi województwami śmiertelność na raka piersi w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest u nas niższa niż np. w północno-zachodniej części Polski. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę pozostałe choroby nowotworowe, widać wyraźnie, że powiaty: bieszczadzki, leski i sanocki mają wyższą śmiertelność niż pozostała część województwa – przybliżyła niekorzystne statystyki E. Łukacijewska.

- Dlatego tak ważne jest systematyczne badanie. Nie pozwólmy, by nasze zaniedbanie zniszczyło życie nam i naszym najbliższym. Bądźmy wszystkie rzeczniczkami badań profilaktycznych, namawiajmy i przekonujmy do nich nasze znajome, przyjaciółki. Po 40 roku życia mammografia powinna być wykonywana naprzemiennie z USG piersi co rok. Stanowi to najlepszy sposób wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju – przekonywała Marzenia Dziurawiec, wiceprezes stowarzyszenia Demokraci Ziemi Sanockiej.

O pilną potrzebę wprowadzenia zmian do ogólnopolskiego programu bezpłatnych badań mammograficznych zaapelowała europoseł E. Łukacijewska. – Obejmuje on kobiety w wieku od 50 do 69 lat. Tymczasem statystyki pokazują, że coraz więcej jest stwierdzonych przypadków zachorowań u kobiet pomiędzy 40, a 50 rokiem życia, a nawet i u młodszych. Dlatego będziemy zabiegać, aby programem bezpłatnych badań, objąć kobiety już od 40-go roku życia.  

A jak reagowały sanoczanki na prowadzoną akcję? Generalnie pozytywnie, choć tylko nieliczne przyznawały, że korzystają z bezpłatnych badań i czynią to systematycznie. Większość potwierdzała, że akcje uświadamiania Polkom, iż regularnie trzeba badać piersi, są bardzo potrzebne. Tylko nieliczne odwracały głowy bądź przeszywały okrutnym wzrokiem organizatorów akcji, wykazując w ten sposób swój całkowity brak zainteresowania. 

My przyklaskujemy akcji „Październik miesiącem walki z rakiem piersi”. Pragniemy tylko dodać, że program bezpłatnych badań mammograficznych obejmuje kobiety w wieku od 50 do 69 lat. Nie zwalnia to wcale panie spoza tych granic wiekowych do troski o swoje piersi. Powinny one zwracać się do swoich lekarzy rodzinnych z prośbą o wystawienie skierowania na takie badania. Można je przeprowadzać w różnych miejscach. My polecamy pracownię mammograficzną sanockiego szpitala, posiadającą dobrej klasy mammograf, urządzenie najwyższej generacji. Zachęcamy!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy