Reklama

Zachwycający efekt HALO nad Sanokiem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj (12 września) na sanockim niebie można było zaobserwować ciekawe zjawisko optyczno-meteorologiczne zwane efektem halo.

Halo to piękne i dość częste zjawisko optyczno-meteorologiczne, które możemy zaobserwować czasem wokół Słońca bądź Księżyca. Większość halo pojawia się jako jasne, białe pierścienie światła, ale w niektórych przypadkach rozproszenie światła sprawia, że halo mają kolor tęczy (czerwony wewnątrz i fioletowy na zewnątrz).

Halo powstaje, gdy światło słońca bądź księżyca załamuje się przez kryształki lodu znajdujące się w cienkich chmurach piętra wysokiego (chmurach pierzastych – cirrus lub cirrostratus) lub we mgle lodowej. Fakt występowania kryształków lodu o różnych kształtach jak również wielorakich możliwości ich ustawień i skorelowania w przestrzeni sprawia, że możemy oglądać wiele efektów halo.

 Najczęściej obserwowanym typem halo jest halo 22° (tzw. małe halo) – pierścień światła bądź jego fragment tworzy się dzięki sześciokątnym kolumnowym kryształkom lodu o średnicy mniejszej niż 20,5 mikrometry oraz o kącie łamiącym 60°. Halo 22° rozwija się, gdy światło wpada przez jedną ściankę kolumnowego kryształku lodu i wychodzi przez drugą ścianę, które tworzą kąt 60°. Światło ulega wtedy dwóm załamaniom - rozprasza się w momencie wejścia i wyjścia z kryształu lodu, wówczas minimalny kąt odchylenia promieni od pierwotnego kierunku przy takim przejściu wynosi średnio 22°. Halo jest najjaśniejsze tuż przy wewnętrznej krawędzi ze względu na kąt załamania 22° i słabnie dla coraz większych kątów. Niebo wydaje się być ciemniejsze wewnątrz łuku halo, ponieważ światło nie załamuje się pod katem mniejszym niż 22°.

Rzadziej widywane są tzw. duże halo o rozmiarze kątowym 46° - w tym przypadku sześciokątne kolumnowe kryształy muszą pozostawać prostopadłe w stosunku do siebie. Okręgi halo o innych promieniach są również możliwe w przypadku atmosfery polarnej bądź planetarnej dzięki innym kształtom kryształów lodu (innym niż kolumny i płytki).

 Halo jest wyjątkowym zjawiskiem, które może być obserwowane na każdej szerokości geograficznej oraz o każdej porze dnia lub nocy. Jego obraz i zasięg różnią się w zależności od miejsca obserwacji oraz od rozmiaru chmury rozpraszającej światło.

/naukowiec.org/

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy