Reklama

Dzisiaj w nocy maksimum meteorów z roju Perseidów

Opublikowano:
Autor:

Dzisiaj w nocy maksimum meteorów z roju Perseidów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj w nocy koniecznie popatrzcie w niebo! W nocy z 12 na 13 sierpnia wypada "Noc Perseidów".

Kiedy: Maksimum roju Perseidów wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia, ale można je oglądać już od drugiej połowy lipca (mniej więcej od 17 lipca do 24 sierpnia)

Gdzie: Najlepsze warunki do obserwacji znajdziemy poza miastami, w miejscach gdzie zanieczyszczenie sztucznym światłem jest najmniejsze.

Jak oglądać: Perseidy nadlatują z okolic gwiazdozbioru Perseusza (stąd ich nazwa), a ten w nocy z 12 na 13 sierpnia znajdować się będzie na północnym-wschodzie (dla obserwatora z Polski). Jeśli jesteśmy w Polsce patrzymy więc na północny-wschód.

 

Perseidy 

Jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów pojawiających się na niebie od połowy lipca do drugiej połowy sierpnia. W 2019 roku najwięcej spadających gwiazd (maksimum roju) obserwować będzie można w nocy z 12 na 13 sierpnia. Rój Perseidów związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle, która na swojej drodze zostawia drobinki pyłu spalającego się efektownie w atmosferze ziemskiej. Przy dobrych warunkach obserwacyjnych można zaobserwować nawet ponad 100 meteorów na godzinę, czyli więcej niż jeden w ciągu minuty. Perseidy obserwowane są od ponad 2000 lat. Znane są także jako "łzy świętego Wawrzyńca" (10 sierpnia, to dzień męczeńskiej śmierci tego świętego). Nazwa roju pochodzi od pozornego miejsca, z którego wydają się lecieć meteory. Jest to gwiazda "η Persei" w gwiazdozbiorze Perseusza.

 

Najlepsze warunki do obserwacji Perseidów

- Gdzie i kiedy najlepiej obserwować Perseidy?. Maksimum roju Perseidów wypada w okolicy 12-14 sierpnia. W 2019 będzie to noc z 12 na 13 sierpnia. Ze względu na dużą wysokość radiantu nad horyzontem, najwięcej Perseidów można obserwować w drugiej połowie nocy i przed wschodem słońca. Najlepsze stanowisko obserwacyjne, to oczywiście miejsce bez zbędnego oświetlenia generowanego przez człowieka, a więc poza miastami. 

 

Warunki do oglądania Perseidów 2019

W roku 2019 noc z 12 na 13 sierpnia to noc z poniedziałku na wtorek, a więc środek tygodnia. Ci z Was, którzy nie będą mogli wyjechać w tym czasie poza miasto mogą spróbować obserwować Rój Perseidów w weekend 17-18 sierpnia. Natężenie 'spadających gwiazd' nie osiągnie wtedy już swojego maksimum, ale, jeśli pogoda nie przeszkodzi, przy odrobinie cierpliwości powinniśmy być w stanie zaobserwować zjawisko. Niestety w 2019 roku maksimum Perseidów wypada w okolicy pełni Księżyca. W nocy z soboty na niedzielę Księżyc będzie miał 80% swojej jasności, dwa dni później, w nocy z 12 na 13 sierpnia, ponad 90%. 

Niestety dla całego Podkarpacia IMGW wydało ostrzeżenie 2 stopnia przed burzami z gradem. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80%. Komunikat jest ważny od dzisiaj, od godziny 12:00 do jutra, do godziny 06:00.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE