Reklama

Dzisiaj pożegnaliśmy śp. Józefa Baszaka - człowieka, który żył dla innych [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 22 czerwca w wieku 90 lat zmarł Józef Baszak, który znany był w lokalnym środowisku przede wszystkim jako prezes Sanockiej Fundacji Ochrony Zdrowia. To był człowiek bardzo skromny, który nie lubił chwalić się swoimi zasługami. Wyznawał w życiu zasadę: "Trzeba żyć dla innych, jeśli chcesz żyć z pożytkiem dla siebie".

Dzisiaj towarzyszyliśmy w ostatniej drodze śp. Józefa Baszaka. Odprowadziliśmy go do miejsca spoczynku wiecznego na cmentarzu Posada w Sanoku. 

Wspominając sylwetkę śp. Józefa, nie sposób inaczej mówić o nim jako o człowieku, dla którego ważny był przede wszystkim drugi człowiek. 

Uważał, że człowiek powinien poświęcić się dla dobra drugiego, bo inaczej życie nie ma sensu. Taką zasadę wpoił mu jego ojciec, który od małego dawał przykład społecznej postawy. Był dla pana Józefa wzorem do naśladowania. Nic więc dziwnego, że Józef Baszak dla dobra lokalnej społeczności pracował bezinteresownie całe swoje życie.

Nigdy nie był bierny zawodowo. Pracował m.in. w Sanockiej Fabryce Wagonów czy Sanockim Przedsiębiorstwie Ceramiki Budowlanej.

 

- Tam byłem dyrektorem. Miałem pod sobą 36 zakładów: betoniarnię, cegielnię, kaflarnię, żwirownię, piaskownię, kamieniołomy. Następnie trafiłem do Sanockiego Przedsiębiorstwa Budowlanego, gdzie pracowałem kolejne 11 lat. Pozostawiłem po sobie około tysiąca wybudowanych różnych obiektów na terenie powiatów sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego. Za moje zasługi wysłano mnie na dwa lata do Związku Radzieckiego, gdzie robiłem przy gazociągu. Następnie rozpocząłem pracę w sanockim Stomilu.

- wspominał w rozmowie z naszą redakcją w 2017 roku Józef Baszak.

Praca zawodowa nie przeszkodziła mu działać społecznie. Aktywny był od 1968 roku. Udzielał się jako przewodniczący w Społecznym Komitecie Budowy Sztucznego Lodowiska w Sanoku, w Zespole Basenów i Toru Lodowego w Sanoku.

12 marca 2022 minęło 30 lat, odkąd przy ulicy Konarskiego funkcjonowała Sanocka Fundacja Ochrony Zdrowia. Jej prezesem od 2003 roku był właśnie Józef Baszak.  

Fundacja stała się  jedną z najważniejszych instytucji społecznych ziemi sanockiej.

 

Organizowane przez nią liczne imprezy i akcje miały na celu pozyskiwanie sponsorów i darczyńców. Instytucja pełniła również ważną funkcję integracji lokalnego społeczeństwa wokół spraw związanych ze służbą zdrowia. Fundacja na rzecz sanockiego szpitala poczyniła wielomilionowe inwestycje. To dzięki niej w Sanoku prężnie działają Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego czy Zakład  Rezonansu Magnetycznego.

 

Początki fundacji nie były jednak łatwe. Wcześniej do życia powołany został Społeczny Komitet Pomocy Sanockiemu Szpitalowi, którego współzałożycielem był Józef Baszak.

 

- Gdyby nie działalność komitetu, to szpital w Sanoku już dawno by upadł – mówił. – Otworzyliśmy laboratorium, wyposażaliśmy wiele oddziałów. Z relacji ówczesnego dyrektora szpitala wynikało, że praktycznie brak jest środków pieniężnych na wszystko. Od materiałów medycznych do artykułów spożywczych. O jakichkolwiek zakupach sprzętu lub aparatów nie było mowy. W tym miejscu nie sposób pominąć okresu świąt Bożego Narodzenia w latach 1992/1993. Dyrektor szpitala w połowie grudnia 1992 roku poprosił zarząd fundacji na rozmowę, podczas której poinformował, że nie ma możliwości wyżywić podczas świąt  320 pacjentów, którzy nie mogą być wypisani do swoich domów. Prosił, aby pomóc szpitalowi w tym temacie. Zarząd podjął się tego zadania, dzieląc między członków fundacji firmy, od których spodziewano się pomocy i tak, w wyniku działań udało się załatwić - zdobyć nieodpłatnie: nabiał, pieczywo, mięso, wędliny, mąkę, kaszę, itp. Działania te pozwoliły zabezpieczyć wyżywienie dla chorych.

Fundacja od pierwszych dni funkcjonowania podejmowała działania, które - dziś - wydają się  niewiarygodne czy wręcz kuriozalne. Bo, jakże inaczej nazwać można pozyskiwanie przez nią ziemniaków, warzyw czy zboża na chleb - dla pacjentów powiatowego szpitala.

Ale pomoc żywnościowa, to niejedyna zasługa byłego prezesa na rzecz sanockiej placówki. Wymienić tu należy skuteczne pozyskiwanie podstawowych materiałów medycznych niezbędnych do codziennego użytku, przez nowoczesne i wysokospecjalistyczne sprzęty i urządzenia medyczne. Na bieżąco fundacja współprowadziła remonty i modernizacje oddziałów szpitalnych, sal zabiegowych i pracowni, współuczestniczyła w powoływaniu nowych pracowni i otwieraniu kolejnych oddziałów szpitalnych.

- Wydaje się, że bez niespotykanego entuzjazmu i pozytywnej energii prezesa Józefa Baszaka, idea sprowadzenia rezonansu magnetycznego do Sanoka, by upadła. Jego talent organizacyjny, zaangażowanie i umiejętności zarządcze wzięły górę nad przeciwnościami losu. Kolejne przeszkody i kłopoty pokonywał on z zadziwiającą pokorą i pogodą ducha. Bez uchybienia dla godności osobistej oponentów, bez narzekania czy załamywania rąk, nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Uwidoczniła się przy tym jego rozbrajająca przeciwników i zjednująca przyjaciół charyzma, mądrość życiowa oraz fenomenalne zdolności organizacyjne.

- tak wypowiadał się na temat naszego kandydata do tytułu Człowiek Roku 2016 Adam Siembab, były dyrektor SP ZOZ w Sanoku.

Oprócz zasług dla uruchomienia pracowni rezonansu magnetycznego, to w bardzo dużej mierze dzięki panu Baszakowi udało się w 2006 roku utworzyć Szpitalny Oddział Ratunkowy. Aby urzeczywistnić marzenia, fundacja organizowała kwesty uliczne, koncerty, aukcje i loterie. Zakupiła aparat rentgenowski. Dzięki zaangażowaniu fundacji poszerzono ofertę badań diagnostycznych i endoskopowych.

Od 2009 roku fundacja prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, z której mogą korzystać mieszkańcy całego województwa podkarpackiego. Zanim zalegalizowano jej działalność, fundacja już znacznie wcześniej sprowadzała z zagranicy niezbędne pomoce.

 

- Pomoc osobom niepełnosprawnym jest jednym z naszych statutowych zadań. W ciągu kilkunastu lat działalności fundacja rozprowadziła ogromną ilość sprzętu rehabilitacyjnego otrzymywanego w postaci darów z Niemiec, Francji, Holandii. To przedsięwzięcie przerosło nasze marzenia. Najbardziej zadowoleni z niego są sami niepełnosprawni.

- mówił pan Józef.

Na temat owocnej współpracy z prezesem wypowiedział się również Maciej Szymański, dyrektor PFRON w Rzeszowie:

- Współpraca oddziału PFRON, a zarazem moja z Sanocką Fundacją Ochrony Zdrowia rozpoczęła się w 2005 roku. W tym czasie miałem zaszczyt poznać zarząd fundacji, na czele którego stał pan Józef Baszak. Pan prezes okazał się osobą bardzo energiczną, stanowczą i konkretną, co zapowiadało dobrą współpracę. Projekt na utworzenie i prowadzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego był zrealizowany na wysokim poziomie merytorycznym, z dużym zaangażowaniem, nieograniczający się do mieszkańców powiatu sanockiego.

 

Dyrektor Szymański dodaje również, że pomimo zakończenia finansowania projektu z PFRON-u, sanocka fundacja kontynuuje prowadzenie wypożyczalni i dysponuje największymi i najbardziej różnorodnymi zasobami sprzętowymi na Podkarpaciu. Zaznacza, że nigdy nie słyszał, aby ktoś zwrócił się o pomoc do fundacji i otrzymał odmowę.

- Sanocka Fundacja Ochrony Zdrowia pełni misję, która w mojej ocenie jest bardzo ważna i zasługuje na szczególne uznanie. To szalenie trudne zadanie udzielania pomocy powinno być godne naśladownictwa i propagowania.

– dodaje dyrektor PFRON-u.

Pan Józef zmarł, lecz w sercach i pamięci sanoczan pozostanie na zawsze. Dzisiaj podczas pogrzebu rozmawialiśmy z Panią, która powiedziała bardzo mądre zdanie: "W szkołach powinni uczyć dzieci o takich ludziach jak Pan Józef". Podpisujemy się pod tymi słowami. 

Rodzinie zmarłego śp. Józefa Baszaka składamy jeszcze raz najserdeczniejsze kondolencje i życzymy, aby myśl o tym, że był dla nas wszystkich, kimś ważnym pozwoliła ukoić ból i tęsknotę. On nie odszedł - będzie czuwał nad nami zawsze. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy