Reklama

Dzisiaj Policjanci obchodzą swoje święto [AUDIO+VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Dzisiaj Policjanci obchodzą swoje święto [AUDIO+VIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś, 24 lipca policjanci w całej Polsce obchodzą swoje święto.

Obchody

Z reguły w przeddzień święta w Komendzie Stołecznej Policji odbywa się uroczystość wręczenia odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne i wyższe stanowiska służbowe. Wręczane są odznaczenia i wyróżnienia, oprócz odznaczeń państwowych mogą to być m.in.: Krzyże Zasługi za Dzielność, Medale za Długoletnią Służbę, Medale za Zasługi dla Policji oraz Odznaki „Zasłużonego Policjanta”.

Święto Policji jest również okazją do złożenia wieńców i wiązanek przed tablicami i pomnikami poświęconymi pamięci poległych na służbie. 23 lipca 2010 w Warszawie nastąpiło odsłonięcie pomnika ku czci funkcjonariuszy Policji Państwowej pełniących służbę na terenie powiatu pruszkowskiego, pomordowanych w Katyniu w 1940 roku.

Wcześniej, bo 14 maja 2010, w Poznaniu odsłonięto Pomnik Pamięci Pomordowanych Policjantów, upamiętniający 395 policjantów zamordowanych przez NKWD i Niemców w 1940 roku. Pomnik powstał z inicjatywy nadinsp. Zenona Smolarka - byłego Komendanta Głównego Policji.

 

Życzenia od Komendanta Głównego Policji z okazji święta

Komendant Główny Policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk dziękuje wszystkim Funkcjonariuszkom, Funkcjonariuszom, Pracownikom Policji, Policyjnym Emerytom i Rencistom, Przedstawicielom Związków Zawodowych oraz Stowarzyszeń i Fundacji za ich codzienną służbę i pracę oraz nieustającą gotowość do działania. Przypomina o szczególnym jubileuszu – 95. rocznicy utworzenia Policji Kobiecej i kieruje słowa uznania do wszystkich funkcjonariuszek i pracownic cywilnych.


 

 

Hymn podkarpackiej policji w dniu jej święta

"Bo taki nasz rozkaz" - tak zatytułowany jest hymn podkarpackich policjantów, który powstał w setną rocznicę powołania Policji Państwowej. Święto Policji jest znakomitą okazją, by go zaprezentować w pełnej wersji. Autorem tekstu i muzyki jest dr Monika Brewczak. Słowa hymnu eksponują wartości przyświecające policyjnej służbie, nawiązując do roty ślubowania policjantów przedwojennych i współczesnych.

Dzień Święta Policji to bardzo dobry moment, aby przypomnieć ten wyjątkowy utwór, który powstał z okazji jubileuszu powołania Policji Państwowej. Jego pierwsze publiczne wykonanie odbyło się 10 kwietnia 2019 r., podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Patrona podkarpackiej Policji - Wiktora Zygmunta Sas Hoszowskiego. W tym roku utwór doczekał się profesjonalnej rejestracji w studiu nagrań Polskiego Radia Rzeszów.

Autorką hymnu jest Monika Brewczak - doktor dyrygentury, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku i nauczyciel Szkoły Muzycznej w Sanoku. Autorem aranżacji jest Grzegorz Kopala, a swojego głosu udzielił Mateusz Burczyk.

Hymn przypomina o wartościach, jakim służą policjanci. Policyjna służba wymaga bowiem wyjątkowych predyspozycji i gotowości na poświęcenie. Najważniejsze idee znajdują się w rocie ślubowania. Każdy funkcjonariusz ślubuje służyć wiernie narodowi, chronić porządek prawny ustanowiony konstytucją, strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia, honoru, godności każdego człowieka i dobrego imienia służby. To o tych wartościach traktuje hymn. Pojawia się w nim również postać św. Michała Archanioła - patrona Policji w Polsce, ale też na świecie.

W tym roku mija 30 lat od powołania współczesnej Policji. W tym czasie, 11 podkarpackich funkcjonariuszy straciło życie w związku ze służbą. Prezentując ten hymn w Święto Policji, chcemy przypomnieć o ofiarności policjantów na co dzień, Chcemy uhonorować zwłaszcza tych, którzy oddali swoje życie w służbie, ale też przypomnieć nam samym, jacy powinniśmy być i czego oczekuje od nas społeczeństwo.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE