Reklama

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich

Opublikowano:
Autor:

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Święto to obchodzone jest corocznie 11 grudnia a ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku na zakończenie Międzynarodowego Roku Terenów Górskich nad obchodami, którego patronat objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Niekorzystne warunki naturalne oraz konflikty zbrojne naraziły na straty ekosystemy górskie i ich zasoby, a wiele mieszkańców takich terenów doprowadziła do ubóstwa. Przełomem stał się rok 2002, którego obchody miały na celu promocję tych regionów, zwrócenie uwagi na koszty transportów, utrzymania infrastruktury, zaopatrzenia oraz energii, a za czym idzie wspomożenie finansowe, zagwarantowanie stabilnego rozwoju, zwiększenie świadomości o istocie ekosystemów leśnych i ich znaczeniu oraz podkreślenie i rozpromowanie i ochronie dobytku kulturowego społeczności zamieszkującej tereny górzyste.

W końcu turystyka górska to aż 15-20% turystyki światowej, a ta liczba w niektórych regionach będzie rosła. Wystarczy spojrzeć ile tereny bieszczadzkie zyskały dzięki niej, (do niedawna wielu myślało, że Bieszczady są wciąż mocno zacofanym terenem) nie tylko w rozwoju społeczno-kulturowym, ale też jak pozytywnie wpłynęła na dobrobyt i zadowolenie mieszkańców, a odwiedzający ją podróżni są zdumieni postępem w tym regionie, nie mówiąc o zachwycie i ponownej chęci powrotu ku bieszczadzkim klimatom.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE