Reklama

Dziś bieszczadzkie żubry dotrą do Bułgarii

Opublikowano:
Autor:

Dziś bieszczadzkie żubry dotrą do Bułgarii - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sześć żubrów odłowionych na terenie Nadleśnictwa Lutowiska dziś dotrze do Bułgarii, gdzie zasilą stado hodowane w półwolnej zagrodzie "VODEN-IRI HISAR" koło miejscowości Ostrovo.

Żubry odłowione zostały w leśnictwie Tworylczyk w nocy z 21 na 22 marca i po przejściu badań weterynaryjnych zakwalifikowane do transportu. Są to cztery krowy i dwa byki w różnym wieku.


Osobniki te pochodzą z dzikiego stada bytującego w dolinie Sanu pod Otrytem. Nie były wcześniej odławiane ani oznakowane, nie mają też numerów w książce rodowodowej ani imion.


Populacja żubrów w Bieszczadach osiągnęła w tym roku nienotowany dotąd poziom prawie pół tysiąca osobników.


- Bułgaria jako pierwsza zareagowała na propozycję przejęcia żubrów w celu wzbogacenia puli genetycznej w stadzie, które zostało utworzone w 1961 roku z czterech osobników przywiezionych z Polski. Po takim czasie obserwowany jest tam efekt chowu wsobnego, bardzo niekorzystny  dla zdrowia całej populacji - stąd właśniepomysł na odświeżenie krwi w tej hodowli - mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.


Żubry w Bułgarii  pojawiły się 13 stycznia 1961 roku, kiedy to do zagrody  VODEN przewieziono  z Polski dwie samice i dwa samce z Niepołomic:


Do 1974 roku prowadzono tam ewidencję urodzeń, ale potem kontakt z Księgą nie był utrzymywany. VODEN wróciło do ewidencji Księgi jako hodowla półwolna w 2012 roku. Obecnie żyje tam 32 żubry, do których dołączy teraz bieszczadzka szóstka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE