Reklama

Dzisiaj dzień wagarowicza. Jak spędzaliśmy go dawniej, a jak celebrowany jest dzisiaj?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Dzisiaj dzień wagarowicza. Jak spędzaliśmy go dawniej, a jak celebrowany jest dzisiaj? - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwszy dzień wiosny, a zarazem Dzień Wagarowicza, to z pewnością jeden z ulubionych dni w roku wszystkich uczniów. Kiedyś był czasem buntu, dziś to bardziej dzień zorganizowanych imprez.

Skąd nazwa "Dzień Wagarowicza"?

Nazwa święta swoje pochodzenie ma w łacińskim słowie „vagari”, oznaczającego „błąkać się, wałęsać się”. Idealnie odzwierciedla więc typowe wagary, gdyż uczniowie spędzają je bardzo często nad wodą, w lesie czy włócząc się po galeriach handlowych.

Nie opłaca się przecież w takie święto siedzieć w domu, zwłaszcza w aktualnych czasach, po tak długim okresie pandemii, która zmusiła wszystkich zamknięcia przez długi czas.

Jak Dzień Wagarowicza obchodzono kiedyś?

Wagary nigdy nie miały pozytywnego wydźwięku, ale w ten jeden dzień w roku nauczyciele czy rodzice patrzą łaskawszym okiem na uczniów. Zwłaszcza w ostatnim czasie. W latach 80 czy 90 opiekunowie podchodzili do opuszczania lekcji dużo bardziej rygorystycznie.

Stąd w szeregach klasy często dochodziło do rozłamów i buntów, nie każdy chciał bowiem narażać się nauczycielom. Zwłaszcza ci, którzy byli uważani za wzorowych uczniów. Wystarczy, że jedna, dwie osoby miały wątpliwości i wtedy często rezygnowano z ucieczki z lekcji. Albo wszyscy, albo nikt. Odpowiedzialność zbiorowa nie była taka straszna, jak indywidualne kary dla kilku wyrzutków. Nauczycielowi zdecydowanie łatwiej przyjdzie obniżyć ocenę ze sprawowania małej grupce buntowników niż całej klasie.

 

Jak uczniowie dziś obchodzą Dzień Wagarowicza?

Władze większości szkół z pewnością już zauważyły, że nie ma co walczyć z Dniem Wagarowicza. Aktualnie jest to swego rodzaju "kontrolowany dzień wolny". Dziś nauczyciele z własnej inicjatywy starają się zorganizować młodym ludziom zabawę.

Wycieczki, gry na świeżym powietrzu, zawody sportowe, wyjście do kina to najpopularniejsze przykłady. Osobną aktywnością jest topienie marzanny, w końcu to święto przypada w pierwszy dzień wiosny. Uczniowie wspólnie przygotowują więc kukłę, której wrzucenie do wody symbolizuje koniec zimy.

Wielu uczniów spędza więc Dzień Wagarowicza wspólnie, choć nie brakuje tych, którzy świętują w starym stylu. No bo co to za wagary, jeśli są legalne?

Takie osoby powinny mieć jednak na uwadze, że w pierwszy dzień wiosny policja i straż miejska zwracają szczególną uwagę na młodzież, zwłaszcza tych osobników raczących się alkoholem, papierosami czy innymi używkami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy