Reklama

Dzień otwarty na onkologii w brzozowskim szpitalu

Opublikowano:
Autor:

Dzień otwarty na onkologii w brzozowskim szpitalu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem Stowarzyszenie Sanitas wraz z Podkarpackim Ośrodkiem Onkologicznym w Brzozowie przeprowadziło akcję "Dzień Otwarty na Onkologii".

3 lutego do Brzozowa na bezpłatne konsultacje i badania zgłosiło się ponad 100 osób. Byli to nie tylko mieszkańcy Sanoka, Brzozowa i okolicznych wiosek, ale również pacjenci z najdalszych zakątków Bieszczadów.

Konsultacji onkologicznych udzielali: dr Dariusz Dubois i dr Mariusz Łęgowik. Porady i badania ginekologiczne wykonywał dr Grzegorz Stabryła, usg – radiolog Józef Garncarz. Zainteresowaniem cieszyły się także badania i porady dietetyczne świadczone przez Gabinety Dietetyczne Bonne Sante z Sanoka.

W czasie białej soboty chętni mogli wykonać ponadto mammografię, cytologię, usg jamy brzusznej, piersi oraz badania krwi. Na wszystkich czekały upominki i niespodzianki.

- Corocznie wśród dzieci w Polsce wykrywa się 1100-1200 zachorowań na nowotwory - mówi Anna Nowakowska z Sanitasu. - Choroba nowotworowa u dzieci często rozwija się w błyskawicznym tempie, a w wielu przypadkach utrudnione jest postawienie wczesnej diagnozy. Większość nowotworów u dzieci jest złośliwa, dlatego tak ważna jest profilaktyka - zaznacza.

Zarówno liczba zachorowań w Polsce, jak też umieralność na nowotwory wciąż wzrastają w zastraszającym tempie. Dla porównania - liczba zachorowalności w roku 2005 wyniosła 125 672, a w 2015 - 163 281. Umieralność w roku 2005 kształtowała się na poziomie 90 396 zgonów, a w 2015 – 100 601. (KRN)

Podczas każdej akcji kilka przebadanych osób kierowanych jest na dalszą diagnostykę medyczną.

- Takie akcje mają sens, jednak pod warunkiem, że frekwencja jest odpowiednio wysoka - tłumaczy dr Grzegorz Stabryła. - Nie bagatelizujmy objawów i zgłaszajmy się do lekarzy - zachęca ginekolog.

  Głównym celem, dla którego organizowane są białe soboty, jest edukacja pacjentów w kwestii profilaktyki.

- Profilaktyka jest niezwykle istotna zarówno dla pacjenta, ponieważ pozwala uniknąć długotrwałego leczenia i stresu, ale również dla służby zdrowia. Wczesna diagnoza pozwala uniknąć wysokich kosztów leczenia onkologicznego - uzupełnia Jolanta Sawicka, koordynator Dziennego Oddziału Chemioterapii i Hematologii Onkologicznej.

Pacjenci chętnie korzystają z badań

- Miałam niepokojącą zmianę koło oka - opowiada Ewa z Sanoka. - Ciężko jest w ciągu tygodnia wyrwać się do lekarza, a czekanie do specjalisty trwałoby dwa miesiące. Potrzebowałam się skonsultować z lekarzem jak najszybciej. Mój tata zmarł na raka i bardzo się denerwowałam. Dlatego skorzystałam z okazji i przyjechałam do Brzozowa. Po konsultacji lekarz bardzo mnie uspokoił. Okazało się, że zmiana jest niegroźna i wyleczy ją maść antybiotykowa - dodaje z ulgą kobieta.

  Dla wielu ludzi białe soboty są bodźcem, aby zadbać o własne zdrowie.

- Jest to świetna okazja, aby w jednym dniu wykonać kilka badań oraz skonsultować się ze specjalistami - mówi Joanna Cieśla z Sanitasu. - Po to właśnie organizujemy takie akcje. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi zdecydowało się na konsultacje i badania. Jest to działanie nie tylko prewencyjne, ale również edukacyjne. Dzięki takim wydarzeniom uczestnicy przekonują się, jak ważne są badania profilaktyczne i że krótka chwila może czasami uratować życie.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE