Reklama

Dzień dawcy szpiku. A Ty już się zarejestrowałeś?

Opublikowano:
Autor:

Dzień dawcy szpiku. A Ty już się zarejestrowałeś? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 13 października obchodzimy dzień dedykowany dawcom szpiku. To dzięki nim można leczyć i ratować życie potrzebujących.

Szacuje się, że każdego roku ponad 10 tysięcy osób w Polsce zapada na jedną z chorób nowotworowych krwi lub szpiku. Od kilku lat tylko w naszym kraju wykonuje się około 1500 ratujących życie transplantacji szpiku, w tym aż w 75 procentach od Dawców niespokrewnionym. Dawcy z zagranicy ratują polskich pacjentów, a Dawcy z Polski pacjentów na całym świecie.

Dziś polski rejestr prowadzony przez POLTRANSPLANT skupia ponad 1 milion niespokrewnionych Dawców, co daje Polsce 6 miejsce na świecie i 3 w Europie pod względem ilości zarejestrowanych niespokrewnionych Dawców.

Na świecie aktualnie ponad 28 milionów ludzi deklaruje chęć zostanie Dawca szpiku. Mimo tego nadal co 5 chory, potrzebujący przeszczepienia, pozostaje bez swojego Dawcy, a tym samym bez szansy na przeszczep.

Prawdopodobieństwo znalezienia Dawcy tj. bliźniaka genetycznego, jest w najlepszym wypadku jak 1 do 20 tysięcy. Bywa, że spada do kilku milionów. To właśnie dlatego tylko 1% zarejestrowanych Dawców zostaje Dawcą Faktycznym. Z tego powodu ważne jest, aby Dawców potencjalnych stale przybywało. Przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku sprawia, że szanse chorego na wieloletnie wyzdrowienie, a nawet na przeżycie rosną do 80%. 

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowany w bazie potencjalnych dawców szpiku możesz to online. Informacje znajdziesz na stronie dmks.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE