Reklama

Dzielnica żydowska w Sanoku

Opublikowano:
Autor:

Dzielnica żydowska w Sanoku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ślady obecności wyznawców religii mojżeszowej w Sanoku sięgają ponad 500 lat wstecz. To tutaj wspólnie mieszkali Polacy, Żydzi i inne mniejszości narodowe, razem tworząc miejscową społeczność.

Żadna z tych grup i narodowości nie była jednak mniejszością, ale razem tworzyli społeczność. Wieloetniczność miasta polegała również na wielowyznaniowości i przenikaniu się kultury żydowskiej z innymi, która odegrała istotną rolę w historii Sanoka.

Pierwsze wzmianki o Żydach w Sanoku pochodzą jeszcze z XIV wieku. Z kolei w XVI wieku Sanok zamieszkiwało już kilkanaście rodzin żydowskich. Utrzymywali się z handlu czy z krawiectwa. Również wtedy powstała pierwsza gmina wyznaniowa. Pod koniec XIX wieku liczebność społeczności żydowskiej wzrosła do ponad 40% ogółu mieszkańców. Z biegiem lat zmieniał się także ich status społeczny i rosło znaczenie w społeczeństwie. W XX wieku potomkowie Mojżesza odpowiedzialni za lokalny biznes, rzemiosło, handel drewnem, wyroby odzieży, a także udział w eksploatacji ropy naftowej mieli znaczący wpływ na rozwój miasta.

W okresie międzywojennym Żydzi byli zegarmistrzami, dekarzami, krawcami, złotnikami, kuśnierzami, kierowali piekarniami czy wytwórniami mydła. Niekiedy zdarzały się też przejawy wrogości ze strony mniejszości etnicznych w stosunku do Żydów.

Więcej w 5 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE