Reklama

Dworzec multimodalny w Sanoku coraz bliżej

Opublikowano:
Autor:

Dworzec multimodalny w Sanoku coraz bliżej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 4 stycznia w sanockim magistracie podpisano umowę na budowę nowego dworca multimodalnego. Inwestycja warta 16 mln zł zostanie zrealizowana do końca października 2018 roku. Wykonawcą inwestycji jest rzeszowska firma BIPV System sp. z o. o.

Umowę parafowali: burmistrz Tadeusz Pióro, skarbnik Bogdan Florek oraz prezes zarządu wykonawcy Przemysław Bilewski. Obecny był również kierownik budowy Sławomir Kopeć.
Nowy dworzec będzie zlokalizowany w miejscu dotychczasowego, przy ul. Lipińskiego w Sanoku. Jego powierzchnia wyniesie 1274 m2. Obiekt będzie miał dwie kondygnacje. Znajdą się na nich: poczekalnie, kasy, bar z zapleczem socjalnym, boksy sklepowe, punkt informacji turystycznej, pomieszczenia techniczne dla ochrony i kierowców. Przy dworcu przewidziano parking. Funkcjonować będą windy, z czego dwie przy kładce nad torami, która również zostanie całkowicie przebudowana.
O tę inwestycję władze miasta zabiegały od początku kadencji.
Zrezygnowano z pierwotnej wizji poprzednich włodarzy, zakładającej zlokalizowanie dworca na trudnym terenie w okolicach ulic Grunwaldzka-Daszyńskiego, gdzie wymagana była budowa wartej kilkanaście milionów złotych tzw. „drogi śródmiejskiej”. Nowe władze zdobyły dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, który w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego rozdysponował Miejskim Obszarom Funkcjonalnym środki na realizację inwestycji.
Gmina Miasta Sanoka w ramach MOF Sanok-Lesko na zadanie pn. „Wdrożenie zintegrowanego systemu ograniczenia niskiej emisji w ramach systemu transportu w Miejski Obszarze Funkcjonalnym Sanok – Lesko” warte 30 mln zł otrzymała ponad 19 mln złotych. Projekt zakłada nie tylko budowę dworca multimodalnego przy ul. Lipińskiego, ale także zakup 11 niskoemisyjnych autobusów, które na mocy umowy podpisanej 22 listopada dostarczy do końca października tego roku, sanocki Autosan.
Dworzec przy ul. Lipińskiego pozwoli na skupienie całego transportu autobusowego i ruchu pasażerskiego w jednym miejscu. Będzie on dobrze skomunikowany. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z własnych środków przeprowadzi generalny remont ulic: Lwowskiej, Kolejowej i właśnie Lipińskiego. Wszystkie prace drogowe zostaną wykonane do końca września bieżącego roku.
Obecnie przewoźnicy korzystają z różnych miejsc i przystanków. Inwestycja ta rozwiąże problem podróżnych przyjmując przewoźników w jednym miejscu. A tych nie brakuje. Każdego dnia firmy transportowe na terenie powiatu sanockiego wykonują usługi dowożąc ludzi do zakładów pracy, szkół. Tu również skupia się transport na trasach Sanok - Rzeszów, Sanok – Krosno oraz z Sanoka do miejscowości bieszczadzkich. Korzysta z niego także wielu turystów. Mamy nadzieję, że wraz z oddaniem inwestycji do użytku problem podróżnych zostanie rozwiązany. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE