Reklama

Zabytkowy Dworek Stupnickich w Sanoku. Czy wiesz gdzie teraz się znajduje?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Zabytkowy Dworek Stupnickich w Sanoku. Czy wiesz gdzie teraz się znajduje? - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dworek Stupnickich w Sanoku – budynek w Sanoku, który według szacunków Stefana Stefańskiego budynek w połowie XX wieku miał liczyć około 150 lat.

Budynek należał do rodziny Stupnickich i był położony przy ulicy Tadeusza Kościuszki (naprzeciw skrzyżowania z ulicą Henryka Sienkiewicza.

ZOBACZ TAKŻE: Spacer sentymentalny ulicami dawnego Sanoka [ZDJĘCIA]


Na przełomie XIX/XX wieku w domu pod numerem 74 zamieszkiwali ziemianie: Emilia Stupnicka z domu z domu Ścibor-Rylskiej (zm. 1899) i Antoni Stupnicki (powstaniec styczniowy, urzędnik sądowy, zm. 1908). W 1931 roku właścicielką nieruchomości pod adresem ul. Tadeusza Kościuszki 32, była Helena Stupnicka. Po 1945 w domu pod tym adresem zamieszkiwały dzieci Stupnickich: Michalina Helena (1883-1949) i Mieczysław Stupniccy. Budynek zyskał przydomek „Koci dworek”, jako że prócz rodzeństwa Stupnickich i służącej, w gospodarstwie żyło kilkanaście kotów (poza tym hodowano tam kilka kóz).

Na początku 1962 modrzewiowy dworek, którego pochodzenie datowano na początek XIX wieku, za zgodą władz administracyjnych był w trakcie rozbiórki z planowanym przeprowadzeniem impregnacji i przeniesieniem do powstającego Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, nieodpłatnie. Do MBL został przeniesiony w połowie 1962 roku i latem tegoż roku oczekiwał na konserwację. Decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej Wydział Kultury w Rzeszowie z 1961 obiekt został uznany za zabytek.  

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku budynek stanowi wejściowy obiekt, do części Parku Etnograficznego i funkcjonują w nim obecnie: administracja MBL, recepcja, kasa biletowa i sklep. Obecnie zaś w rejonie dawnego umiejscowienia budynku usytuowany jest pomnik Tadeusza Kościuszki).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy