Reklama

Duszpasterstwo pełne skromności

Opublikowano:
Autor:

Duszpasterstwo pełne skromności - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wierni parafii pw. św. Królowej Jadwigi w Długiem podziękowali swojemu proboszczowi ks. Stanisławowi Orzechowskiemu, który w tym roku odchodzi na duszpasterską emeryturę, za 38 lat posługi kapłańskiej.

Ks. Stanisław w minioną niedzielę, 12 sierpnia, odprawił mszę dziękczynną. Na nabożeństwie zgromadziło się wiele osób, wśród nich ci, których ks. Orzechowski ochrzcił, którym udzielał ślubów, którym służył dobrą radą. Przyszli podziękować za kapłański trud i kapłańską ofiarę swojego proboszcza.

Homilię wygłosił ks. Józef Niżnik, dziekan dekanatu jaćmierskiego.

- Przychodzimy dzisiaj dziękować Panu Bogu, że pośród nas był kapłan, któremu wiele zawdzięczamy - mówił w czasie homilii. - Dziękujemy nie tylko za osiągnięcia materialne, ale też za duszpastersko-religijne zatroskanie księdza proboszcza.  

 Ksiądz Józef wspominał duszpasterstwo ks. Stanisława w parafii Długie, w tym jego zasługi w budowaniu kościoła i w tworzeniu parafialnej wspólnoty, gdzie przez wiele lat działało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Domowy Kościół, Akcja Katolicka.

- Troska o zbawienie cechowała go przez całe kapłańskie posługiwanie - mówił. - Jedną z cech ks. Stanisława jest pracowitość, wszystkie uroczystości odbywały się jak w zegarku. Sumienność. Do kapłanów, którzy przyjeżdżali na spowiedzi, mówił: nie ma spóźnień, trzeba ludzi szanować. Skromność - nigdy niczego nie chciał. Jako proboszcz parafii brał wielką odpowiedzialność za swoje zbawienie i zbawienie innych. Trwał na swoim stanowisku jak harcerz. Zawsze dawał z siebie wszystko. Bardzo ceni św. Królową Jadwigę. To ona nauczyła go znosić krzyże, które są w życiu każdego człowieka.

We mszy uczestniczyli również kapłani z dekanatu jaćmierskiego oraz ks. Wojciech z Górek, również senior, który w ostatnich latach służył pomocą ks. Stanisławowi. Na uroczystość dla przyjaciela przyjechał aż z Ukrainy.

Swojemu proboszczowi podziękowali również parafianie.

- Ślady twojej pracy dostrzegamy wokół nas, a ślady twojej działalności duszpasterskiej tkwią w naszych sercach. Nigdy nie zabiegałeś o luksusy. Pozostaniesz w naszej pamięci jako proboszcz zawsze skromny, a ilu ludziom pomogłeś materialnie - to wiesz tylko ty i Bóg. Żadne słowa, choćby najpiękniejsze, nie wyrażą naszej wdzięczności za dar twojego kapłaństwa. Modlić się będziemy o zdrowie dla ciebie i prosić Boga, by twoja praca wydała obfite plony. 

Wzruszenie było widać również na twarzy nowego księdza emeryta.

- Wszystko ma swój czas - powiedział na zakończenie ks. Stanisław i podziękował Bogu, kapłanom i wszystkim parafianom za uczestnictwo we mszy.

Uroczystość uświetniła swoim śpiewem Monika Brewczak, która wraz z grupą wokalną zadbała o oprawę muzyczną mszy.

Po nabożeństwie ks. Stanisław, obecni kapłani oraz parafianie udali się do Domu Ludowego na krótką uroczystość i poczęstunek.Wystąpił zespół Iskra, który zaśpiewał kilka pieśni, w tym "Życzymy, życzymy",  "Barka", "Szedłem kiedyś inną drogą", "Sutanna", a dzieci szkolne recytowały wiersze. Można było również zobaczyć prezentację przedstawiającą fotografie z dzieciństwa i młodości ks. Stanisława oraz z życia parafii. Swoje podziękowania złożył również Roman Konieczny, starosta sanocki.

- Księże Stanisławie, dziękuję za twoją obecność w moim życiu i w jego wszystkich etapach, różnych rolach, zawsze pomocny, uczciwy i radosny. Dziękuję za wskazówki, jak być dobrym człowiekiem i za każdy gest życzliwości.

***

Ks. prałat Stanisław Orzechowski urodził się 17 marca 1948 r. w Dębowie w parafii Przeworsk. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Dębowie w 1962 r. kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Przeworsku. Maturę zdał w 1966 r., a następnie wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1972 roku w katedrze przemyskiej z rąk ks. abpa Ignacego Tokarczuka.

Po święceniach ks. Stanisława skierowano na placówki wikariuszowskie do Jasienicy Rosielnej, następnie do Zarszyna i do parafii pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie. 

W 1974 r. podjął dwuletnie studia na Sekcji Katechetycznej Instytutu Pastoralnego w Rzeszowie przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Przez cały czas pracy wikariuszowskiej katechizował dzieci i młodzież.

W 1980 roku powstał nowy punkt sakralny w miejscowości Długie, w parafii Zarszyn. 13 marca 1980 r. J.E. ks. bp Tadeusz Błaszkiewicz poświęcił kaplicę pod wezwaniem bł. Jadwigi Królowej. Pierwszym duszpasterzem nowej placówki od 29 czerwca 1980 r. został ks. Stanisław. Parafię w Długiem erygowano 14 lipca 1980 roku dekretem Kurii Biskupiej w Przemyślu. 

Ks. Stanisława 2 grudnia 1985 r. wyróżniono odznaczeniem Expositorio Canonicali, a 5 marca 1993 r. przywilejem używania rokiety i mantoletu. W 1997 roku podjął zlecone mu pełnienie obowiązków wizytatora nauki religii w dekanacie jaćmierskim. 13 kwietnia 2006 r. mianowano go Honorowym Kanonikiem Krośnieńskiej Kapituły Kolegiackiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE