Reklama

Reklama

Dr Bodnar z Przemyśla wzywa do natychmiastowych badań nad amantadyną

Opublikowano: wt, 17 lis 2020 20:42
Autor:

Dr Bodnar z Przemyśla wzywa do natychmiastowych badań nad amantadyną - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wzywam wszystkich Profesorów i osoby odpowiedzialne w Polsce za leczenie COVID-19 (w tym Ministerstwo Zdrowia) do przeprowadzenia badania skuteczności amantadyny na poniższych warunkach - napisał dzisiaj lekarz Włodzimierz Bodnar, specjalista chorób płuc, pediatra w NZOZ “Optima” w Przemyślu

Reklama

Wzywam wszystkich Profesorów i osoby odpowiedzialne w Polsce za leczenie COVID-19 (w tym Ministerstwo Zdrowia) do przeprowadzenia badania skuteczności amantadyny na poniższych warunkach. Wystarczą zaledwie dwa tygodnie, by wprowadzić leczenie amantadyną w Polsce. Z mojej perspektywy leczenie jest skuteczne, tanie, a lek jest już przebadany i znany od dekad. Zgodnie z zapowiedziami świata nauki w Polsce, gdy tylko pojawią się przesłanki naukowe o skuteczności amantadyny, można przystąpić do dalszych badań. CZAS NEGACJI SIĘ SKOŃCZYŁ! 


O doktorze Bodnarze pisaliśmy wcześniej  >> Lekarz z Przemyśla który leczy COVID-19 w 100% nie będzie udzielał już teleporad!


Takie informacje pojawiły się w poprzednim tygodniu w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature, które wskazuje amantadynę, jako lek, który może blokować rozwój wirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Jeśli teraz ktoś ośmieliłby się nadal kwestionować cokolwiek w kwestii amantadyny, to znaczyłoby równie dobrze, że kwestionuje istnienie podwójnej helisy DNA, bowiem Watson i Crick właśnie w Nature opublikowali wyniki swoich badań w tym temacie.

Założenia

Jestem otwarty na ustalenie warunków, jakie ma spełniać pacjent (na podstawie testu, bądź na podstawie objawów). Grupa chorych może wynosić 100-200 osób. Jest to dla mnie duże wyzwanie, ale codziennie jestem w stanie osobiście przyjąć 30-40 osób. Nie muszę mieć wpływu, na jakim etapie choroby zgłaszają się pacjenci (tak jak obecnie jest w moim przypadku, gdzie zgłaszają się osoby jednakowo w 2 dniu objawów, czy w 12, czy mają choroby współistniejące lub w jakim są wieku). Mogą to być zarówno osoby z całej Polski (jak choćby teraz, które przyjeżdżają do mojej przychodni z Katowic, Krakowa, Tarnowa, Warszawy, Krosna, Rzeszowa itd) czy osoby z okolic Przemyśla (co ułatwiłoby bieżącą diagnostykę na miejscu, jak choćby RTG, które mogę zapewnić). Konsultuję tych pacjentów także w soboty i niedziele. Wszystko będzie monitorowane przez niezależnych obserwatorów. Za grupę kontrolną może służyć jakakolwiek placówka w Polsce, która przyjmuje w obecny rekomendowany sposób leczenia (teleporady, leczenie objawowe, brak leczenia amantadyną i wysłanie do szpitala, gdy stan zagraża życiu. Generalnie sprowadza się to do leczenia objawowego i gdy pacjent ma wystarczającą odporność, to przeżyje). Może to być to jedna placówka, w której przyjmuje 2-3 lekarzy (ponieważ obawiam się, czy jeden lekarz podejmie się przyjąć tylu pacjentów jednego dnia co ja).

Warunki

Wszelkie koszty muszą być finansowane ze źródeł rządowych. Jednocześnie sam koszt jest znikomy (lek jest tani, a badania diagnostyczne są nieporównywalnie tańsze od leczenia szpitalnego).
Muszę mieć zapewniony dostęp do leku (chlorowodorek amantadyny) na okres leczenia dla wszystkich chorych.
Komisja Bioetyczna przygotuje wszelkie wnioski w ciągu 2 dni. Nie można zasłaniać się procedurami i terminami, gdy chodzi o zdrowie i życie ludzi. Nie ma ważniejszej sprawy niż szukanie leku na COVID-19.
Obecni są niezależni obserwatorzy, którzy nadzorują powyższe kryteria badania i leczenia.
Badanie trwa dwa tygodnie.
Chlorowodorek amantadyny jest sprawdzony, jest na przykład podawany w ciężkich urazach i schorzeniach mózgu (o czym mało kto mówi, a straszy się pacjentów wyłącznie skutkami ubocznymi).
Wystarczy mi jeden dzień na stworzenia grupy do badania i leczenia COVID-19

Przy braku reakcji ze strony osób odpowiedzialnych

Takie badania trzeba przeprowadzić natychmiast, by położyć kres bezsensownych zgonów i inwalidztwa w Polsce i na świecie. Jeśli do końca tygodnia nie rozpoczną się badania w wyżej wymienionym modelu, oznacza to, że jest przyzwolenie na dalszą śmierć Polaków.

Wyniki i wnioski w tym badaniu będą natychmiastowe. Dadzą wszelkie podstawy do wprowadzenia amantadyny w schematy leczenia COVID-19. Nie trzeba czekać kilku miesięcy na badania naukowe.

Patrząc na obecne procedury, na przykład Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej ma 3 miesiące na rozpatrzenie sprawy, czy Komisja Bioetyczna, które też ma swoje terminy i procedury. Jeśli badania nie rozpoczną się do końca tego tygodnia – oznacza to, że Państwa znajomi, bliscy, czy rodziny powinny tracić zdrowie i umierać, bo jest to zgodne z prawem i procedurami. “Bo nic nie da się zrobić”.

Poniższa wiadomość trafiła do:
Ministerstwo Zdrowia
Konsultantów Krajowych
Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie i Rzeszowie
Agencja Badań Medycznych
Narodowego Funduszu Zdrowia

Zachęcamy do dalszego udostępniania i komentowania!


Z poważaniem,

Lekarz Włodzimierz Bodnar,
specjalista chorób płuc, pediatra
w NZOZ “Optima” w Przemyślu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (60)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Zg

  Najgorsze jest to że Tu lekarz spokojnie daje radę z wirusem. Natomiast profesorki unoszą się dumą i kombinują że są znacznie mądrzejści nawet życiem ludzi. I gdzie jest przysięga którą składali ??? Złudne nadzieje. Albo ktoś ma z tego korzyść aby zarobić na covidzie.

 • 10 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Nowa

  Lekarz z prawdziwego zdarzenia brawoo panie doktorze powinien dostać nagrodę i medal za odwagę jakich mało. Na razie są teleporady a jak ktoś się nie zaszczepi to w ogóle nie skorzysta z opieki zdrowotnej. Ludzie co z tym światem się dzieje?

 • rok temu | ocena +3 / -0

  Waldemar

  Są lekarze-na pierwszej lini frontu, którzy leczą środkami jakie są dostępne. Są lekarze telefoniści. Są naukowcy-sceptycy którzy czekają aż lek będzie można sprowadzić z zagranicy.

 • rok temu | ocena +1 / -2

  Waldy

  Czy w Polskich aptekach mając receptę można kupić ten lek czy dostęp do niego jest blokowany. Proszę o informację.

 • rok temu | ocena +1 / -0

  DANA55

  WITAM,JAK I CZYM WZMOCNIC OSOBE STARSZA /66 LAT/PO PRZECHOROWANIU COVIDA.jEST BAAARDZO SLABA,BADANIE WYKAZALO ,ZE MA ZMIANY W PLUCHACH I W SERCU.BALAGAM O O POMOC,CZY DR BODNAR PRZYJMUJE TAKIE OSOBY W PORADNI,A MOZE WIZYTA DOMOWA,????KAZDA PORADĘ POWAZNIE ROZWAŻĘ,SPRAWA B.PILNA,OSOBA MIESZKA W PRZEMYSLU,SERDECZNIE DZIEKUJE ZA KAZDY GEST POMOCY.

 • rok temu | ocena +2 / -1

  Izabela

  Proszę wszystkich popierających Pana Doktora w tej ciężkiej walce o dobro pacjentów o podpisanie petycji na stronie: http://citizengo.org/pl/183247-wspieramy-pana-doktora-wlodzimierza-bodnar-z-przemysla. Dziękuję i pozdrawiam

 • rok temu | ocena +7 / -0

  Antykłamca

  Już nic nie rozumiem. Lek który znany jest od 40 lat nie może zostać od marca br przebadany i mówi się że może być niebezpieczny oraz że nie leczy, a szczepionkę po 3-4 miesiącach badań uważa się za skuteczną. Flisiak dobrze o tym wie, albo powinien wiedzieć, że wprowadzenie szczepionki na rynek to 4-5 lat. W takim razie wcześniej zawyżano koszty i celowo robiono obstrukcję, albo teraz nowa szczepionka będzie jak rosyjska ruletka i okłamuje się ludzi że jest skuteczna oraz nie ma powikłań. To co widać gołym okiem nie trzyma się kupy, to się nie dodaje. To pytam kiedy lekarze kłamali? Wtedy kiedy mówili że szczepionka musi być 5 lat testowana, czy teraz że nie musi i można po 4 miesiącach ją sprzedawać. A może kłamią twierdząc, że amantadyna nie leczy i jest nieskuteczna, nawet nie zadając sobie trudu przebadania. Czemu hurtownie, albo rząd nie zabezpieczą tego leku, gdyby okazał się bardzo skuteczny?

 • rok temu | ocena +9 / -0

  M.Stoszko

  Brawo Panie Doktorze za determinację.

 • rok temu | ocena +5 / -0

  Obrębski Stanisław

  Nie przebije się w starciu z twardogłowymi. Poza tym w większości umierają renciści, obciążenie dla ZUS. "Zostańcie w domu emeryci" szybciej umrzecie niż na zewnątrz. Brak ruchu to zastoje krwi, zakrzepica itd. W ten sposób zatroskany o zakażenia Covid19 rząd wśród seniorów wykończy ich szybciej brakiem aktywności fizycznej.

 • rok temu | ocena +6 / -1

  Waldy

  Może następna ekipa rozliczy tych co nic nie zrobili lecz wręcz przeciwnie przeszkadzali i wtedy dowiemy się co było powodem tych zaniechań.

 • rok temu | ocena +8 / -0

  STAN

  Ale pojechał po bandzie, ale tak trzeba. Obawiam sie jednak, że "profesory" nie odpuszczą i będą miesiącami udowadniać, że jakiś lekarz z Przemyśla nie może mieć racji.

 • rok temu | ocena +4 / -0

  D

  Ok

 • rok temu | ocena +3 / -1

  Polonus 1

  Widzę,że Pan Dr.Wlodzimierz Bodnar jest trochę,jak polski Prof.Raoult z Marsylii,który miał i ma wciąż kłopoty z wdrożeniem swego protokołu leczenia wirusa COVID-19 we Francji za pomocą leku p/malarycznego hydroksychlorochininy (w Polsce arechina) i antybiotyku azathraciny (makrolid)

 • rok temu | ocena +1 / -38

  A. Minus

  Ponoć ten lekarz już podaje powyższy lek osobom chorym na COVID 19 nie posiadając jakichkolwiek badań na temat skuteczności leku. Czy to jest wogole dozwolone?? Dziwne i podejrzane jest to, ze W Europie nikt o tym świetnym lekarzu nie słyszał.

  • rok temu | ocena +13 / -2

   Waldemar

   Jeden co chce pomagać ludziom i to z dobrym skutkiem,nie chowa się za tele poradą za 10-dni,tylko jest na pierwszej lini frontu. Ludzie wspomagajmy lekarzy z inicjatywą a nie biurokratów-naukowców którzy się chowają za WHO, PUBLIKACJE itp.

  • rok temu | ocena +7 / -0

   andrzej

   woli Pan aby w tej sprawie nic nie robiono i ludzie umierali

  • rok temu | ocena +6 / -1

   J.Grochowska

   Nie ponoć tylko naprawde i z dobrymi efektami.Prosze sobie przecztac informacje na stronie przychodni OPTIMA

  • rok temu | ocena +15 / -0

   katarzyna

   ...jak Pan zachoruje albo ktos bliski ...bedzie wakczyl o zycie ...sięgnie Pan po ten lek - oby tylko Pan zdobyl. I nie bedzie takich pytan zadawal. Gwarantuję,ze tak bedzie. Przeszlam to . Lek pomaga juz po trzeciej tabletce !!!!!

  • rok temu | ocena +12 / -0

   Bartek

   A szczepionka na covid jest niby przetestowana i są badania na jej skuteczność? Puknij się w łeb trolu.

  • rok temu | ocena +12 / -1

   St

   A ty co na szczepionce zarabiasz? A to przecież lek przeciwwirusowy i leczą nim wirusy.

 • rok temu | ocena +26 / -0

  Bord

  Wielki szacunek dla tego lekarza ale tu chyba chodzi o szczepionki i biznes

 • rok temu | ocena +25 / -2

  Zbyś

  Prowincja Polski górą nad renomowanymi klinikami. Brawo. Szkoda, że jesteśmy narodem, w któym tak trudno korzysta się z mądrosci właśnie Prowincji.

 • rok temu | ocena +17 / -0

  mery

  moja znajoma pracuje w aptece twierdzi,że ten lek wykupują lekarze

 • rok temu | ocena +6 / -0

  Andreas

  Temat jest bardzo ciekawy, mieszkam w Wiedniu i jakie mam szanse kupic to lekarstwo . Pozdrawiam An

  • rok temu | ocena +4 / -0

   katarzyna

   w niemczech pod nazwą AMANTADIN 100 mg. Ale na recepte

 • rok temu | ocena +11 / -1

  Waldemar

  Może należy się zgłosić do ''OPOZYCJI'' żeby ten temat wyjaśniła--obiektywnie skoro ekipa Rządząca ma wodę w ustach,, Ponadto ciekaw jestem czy Polscy tzw. eksperci nie mają nic do powiedzenia w temacie?

 • rok temu | ocena +25 / -1

  kasa kasa

  Problem jest w tym, że amantadyna jest tania i wielkie koncerny nie mają na nią wyłączności.

 • rok temu | ocena +33 / -1

  Maria

  Jest Pan Wielki Panie Doktorze, szkoda, że musi Pan walczyć z Pseudo Wielkimi Naukowcami i tymi, którzy chcą zbić kasę na szczepionkach

 • rok temu | ocena +41 / -1

  dr W. Gibasiewicz

  Jeśli "naukowcy" i rząd nie przystąpią do badań a nadal będą negować skuteczność amantadyny do winni trafić pod sąd z powództwa rodzin zmarłych na Covid-19 z żądaniem ogromnych odszkodowań. Dr W. Bodnar trzymam kciuki ale każdego dnia umiera - niepotrzebnie - 500-600 osób!

 • rok temu | ocena +14 / -2

  Rado

  Ja nawet moge nalezec do grupy osób na ktorej Amantydyna jest testowana. Tylko jeszcze potrzebuje infekcji sars-cov-2, ale to jest raczej do zalatwienia

 • rok temu | ocena +31 / -1

  Pil

  Życze powodzenia doktorowi z brzebijaniem się przez beton umysłowy, i biznes złodziei w sejmie,senacie.....

 • rok temu | ocena +40 / -5

  Waldemar

  To oburzające,że grupa <<betonowa " profesorów i lekarzy ,mając pod ręką tak tani i skuteczny lek forsuje ,,na siłę " niezbadaną szczepionkę i akceptuje w międzyczasie śmierć tylu ludzi . To świadczy o ich postawie moralnej i sprzeniewierzeniu się przysiędze Hipokratesa .Popieramy dr Bodnara i oczekujemy reakcji ze strony władz.Natychmiastowej !

  • rok temu | ocena +26 / -1

   Obużona Barbara

   Zgadza się z Panem Waldemarem i popieram metodę leczenia dr Bodnara. Ludzie ratunku!!!

   • rok temu | ocena +2 / -0

    Izabela

    Pani Barbaro, mala uwaga - Pan dr Bodnar ma na imię WLODZIMIERZ.. Pozdrawiam i proponuje poprzec Doktora w petycji: http://citizengo.org/pl/183247-wspieramy-pana-doktora-wlodzimierza-bodnar-z-przemysla

 • rok temu | ocena +16 / -1

  Agata Słyk Farmaceuta

  Zamieściłam kilka godzin temu komentarz, ale się nie wyświetla. Cenzurujecie komentarze? :D

  • rok temu | ocena +1 / -1

   malinowy gościu

   Grzesiowski ma konto na wykopie

 • rok temu | ocena +6 / -2

  NO przeciez szczepionki

  A kto zarobi na szczepionkach?

 • rok temu | ocena +14 / -1

  jurek

  Brawo!, oby ktos z decydentow medycznych wreszcie poszedł po rozum do glowy i przeprowadził natychmiast te proby . trzymam kciuki i wierze ,ze sie uda.. Jurek

 • rok temu | ocena +17 / -1

  tak

  Zobaczymy czy w końcu ktoś podejmie rękawicę rzuconą przez Dr Bodnara. Jestem sceptyczny bo okazałoby się , że nie potrzeba żadnych szczepionek i firmy farmaceutyczne nic nie zarobią....

 • rok temu | ocena +24 / -1

  Irek

  Duże brawa Panie Doktorze . Za to , że jest Pan prawdziwym lekarzem i wie Pan że życie ludzkie jest największą wartością . Tym bardziej że to lek sprawdzony od dekad

 • rok temu | ocena +20 / -1

  Miggi2007

  Brawo panie doktorze ? oby jak najszybciej tak sie stalo jak pan pisze. Trzymam kciuki za pana i pana walke z ta choroba. Oby wiecej takich ludzi jak pan. Orosze sie nie poddawac i walczyc.

  • rok temu | ocena +1 / -0

   Izabela

   A ja proszę w imieniu Doktora i ludzi, dla których zdrowia i życia walczy z takim poświęceniem, o podpisanie poniższej petycji:https://citizengo.org/pl/183247-wspieramy-pana-doktora-wlodzimierza-bodnar-z-przemysla?utm_source=wa&utm_medium=social&utm_campaign=&utm_content=typage&tcid=80289978. Pozdrawiam

 • rok temu | ocena +13 / -3

  Gość

  Lek nie jest już dostępny w aptekach. Mając recepte nie można go kupić. Nawet jeśli ktoś potrzebuje na Parkinsona. Został wykupiony, a żadna hurtownia go nie zamawia. Producentem jest węgierska firma z Budapesztu. Nie ma żadnych dostępnych publicznie informacji o skali produkcji i imporcie do Polski.

 • rok temu | ocena +14 / -2

  Paluch

  Niestety dwa tygodnie temu po pierwszych publikacjach Dr. Bodnara już ktoś zadbał o to aby lek zniknął z aptek i hurtowni na chwilę obecną amantadyna nie jest nigdzie w Polsce dostepna?no ale jak to możliwe? Przypadek???

  • rok temu | ocena +2 / -0

   Poznaniak

   Co xhwkla gdzieś się pojawia trzeba szukać na gdzie półek gdzie jestlek i dzwonić dzwonić. Mi zajęło dwa dni i 150km od domu dostałem

 • rok temu | ocena +14 / -1

  Aśka

  Więcej takich lekarzy ,takich którzy nie boją się kiedy są zastraszani tylko walczą o nas brawo za odwagę.Jestesmy z Panem trzymamy kciuki oby to wszystko szybko zadziałało.Mamy dość strachu przed tym co będzie jak zachowujemy nie da się tak dłużej żyć.

  • rok temu | ocena +0 / -0

   Izabela

   Pani Asiu, proszę poprzec naszego Doktora Judyma w tej petycji i udostępniać ja innym, to moze przyspieszyc ratowanie ludzi itd. https://citizengo.org/pl/183247-wspieramy-pana-doktora-wlodzimierza-bodnar-z-przemysla?utm_source=wa&utm_medium=social&utm_campaign=&utm_content=typage&tcid=80289978. Pozdrawiam.

 • rok temu | ocena +7 / -9

  Agata Słyk farmaceuta

  Ja mam zapytanie: dlaczego lekarz uporczywie promuje lek firmy Egis? Pomija natomiast dostępną w Polsce amantadynę w postaci siarczanu (która różni się jedynie nieco opóźnionym w czasie osiąganym we krwi stężeniem maksymalnym leku). Dodam, że jedyną zarejestrowaną postacią amantadyny do stosowania dożylnego jest również siarczan. I to właśnie nim leczy się ciężkich pacjentów neurologicznych. Promowanie produktu Egis obniża wiarygodność Pana Bodnara.

  • rok temu | ocena +1 / -0

   Izabela

   Szanowna Pani Magister, Przesyłam Pani link do odpowiedzi Pani koleżanki: https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/33140/amantix-czy-viregyt-k-mozna-zastapic-lekiem-amantix. Pozdrawiam Panią serdecznie, emerytowana dentystka w pełni popierajaca naszego Doktora Judyma.

  • rok temu | ocena +9 / -2

   E.

   bo siarczan amantadyny działa na Parkinsona, ale już nie działa na grypę typu A, czyli na wirusy. Zatem pewnie i nie działa na covida.

   • rok temu | ocena +1 / -0

    Bord

    Jak może nie działać na grypę typu A jak leczono ja tym lekiem również ?!

 • rok temu | ocena +23 / -1

  Ela

  Brawo Panie doktorze tak trzymać, trzymam kciuki za powodzenie Pana badań, moze wreszcie ktoś coś w tej sprawie zrobi, Pan powinien dostać medal za to co Pan robi

 • rok temu | ocena +19 / -1

  Magdalena

  Brawa dla lekarza wreszcie ktos odwazny w tym kraju

 • rok temu | ocena +10 / -2

  Ewa Kawecka

  ???Oby się Panu udało przekonać tych uparciuchow choć będzie to bardzo trudno chodzi o kasę siły i zdrowia życzę

 • rok temu | ocena +13 / -3

  Zdzislaw Szymanik

  Witam.Panie Bodnar moze bez akceptacji rzadu zacznijmy sami sie leczyc kupujac lek i za Pana wskazowkami podejmiemy akcje leczmy sie sami klamcy moze w koncu sie opamietaja.Pozdrawiam

 • rok temu | ocena +21 / -1

  Prorocznia

  BRAWO! Dziękuję w imieniu wszystkich, którzy Panu kibicują, a jest nas wielu.

 • rok temu | ocena +12 / -2

  Wiesław Rozmus

  *** mać. Nie jesteście w stanie skontrolować ten lek. Chcecie szczepionek od Szumowskiego? Coś jest nie tak. Konisjo etyki lekarskiej itd. gdzie jesteście? Trzeba wam szczepionek za kilkaset złotych?

 • rok temu | ocena +54 / -4

  Mariusz

  Brawo dla tego pana to jest prawdziwy lekarz z powołania, chodzi mu o zdrowie ludzi a rządowi i tym różnym komisjom to chyba chodzi o kasę i biznes a nie dobro ludzi.Dobrze ze jeszcze można spotkać takich lekarzy jak doktor Bodnar

 • rok temu | ocena +52 / -4

  Lukas

  Cały problem polega na tym że ten lek jest tani i dostepny. Jesli działa to szczepionka nie bedzie potrzebna i ci co zainwestowali w jej rozwój stracą miliony. Mam nadzieję ze sie Pan doktor przebije, choć coś mi podpowiada że może skończyć jak inni niepokorni lekarze którzy chcieli ludzi wyleczyć, a nie leczyć.

  • rok temu | ocena +6 / -1

   Gość

   Nie jest dostępny. Ktoś wykupił w całej Polsce. Może Agencja Rezerw Matriałowych. Może już są badnia tylko niepublikowane aby nie spowodowć wzrostu popytu zanim nie kupią Ci co powinni