Na początku przedstawili swoje programy wyborcze.
Andrzej Betlej, który stara się o szóstą kadencję z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, przypomniał swoje osiągnięcia oraz zaznaczył, co chciałby jeszcze wykonać dla gminy.
- W ciągu dwudziestu lat intensywnie pracowałem - mówił dotychczasowy wójt. - W tym czasie udało się wykonać kanalizację, a na wodociąg oczekują trzy spośród jedenastu miejscowości - Pielnia, Odrzechowa i Pastwiska. Przez te lata remontowaliśmy też drogi, termomodernizowaliśmy budynki. Chciałbym wykorzystać zasób wiedzy, który zdobyłem, w trakcie realizacji inwestycji już rozpoczętych, m.in. biblioteki w Zarszynie czy żłobka w Nowosielcach. Ostatnie cztery lata to 54 inwestycje i 23 mln na ich realizację.
Andrzej Betlej wspomniał również o integracji gminy Zarszyn z miastami partnerskimi na Słowacji oraz współpracy z takimi organizacjami jak ochotnicze straże pożarne i koła gospodyń wiejskich. Poruszył problemy związane z oświatą, modernizacją oczyszczalni ścieków oraz zadłużeniem gminy.
- Każda inwestycja generuje koszty. U nas to zadłużenie wynosi 16 mln zł.
Dotychczasowy wójt zapewnił także, że zawsze korzysta z inicjatyw i wniosków składanych przez mieszkańców oraz że chciałby kontynuować rozpoczęte przez siebie inwestycje.
Na spotkaniu wsparcia Andrzejowi Betlejowi udzielili poseł Bogdan Rzońca i Robert Pieszczoch, radny powiatu wybrany na kolejną kadencję, którzy zaznaczyli, jak wiele Andrzej Betlej w ciągu dwudziestu lat wykonał dla gminy.
Jako druga głos zabrała Magdalena Gajewska, która o fotel wójta stara się z Komitetu Wyborczego Wyborców Wystarczy Chcieć. W skrócie opowiedziała o sobie.
- Samorządem zainteresowałam się, pracując jako asystent wicewojewody podkarpackiego - mówiła. - Była to głównie praca w terenie, dzięki niej wiele dowiedziałam się o jego funkcjonowaniu. Teraz od ponad dwóch lat jestem związana z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Czytelnictwa w Jaśliskach. Od półtora roku pełnię funkcję dyrektora placówki. Teraz chciałabym się spełnić w samorządzie. Program wyborczy tworzyłam we współpracy z moimi kandydatami na radnych, bo każdy z nich ma pomysł na swoją miejscowość. Postawiłam również na kontakt z mieszkańcami poszczególnych miejscowości. Za mną bardzo wiele owocnych rozmów.
Magdalena Gajewska zaznaczyła, że jako wójt chciałaby m.in. wprowadzić program oszczędnościowy, połączyć stanowisko zastępcy wójta z sekretarzem, wprowadzić zmianę organizacji pracy urzędu, a także projekt utworzenia tzw. "taksówki" dla osób starszych, wyremontować drogę, która połączyłaby Nowosielce z Pielnią, utworzyć Młodzieżową Radę Gminy, szkółkę piłkarską i Gminny Dom Kultury, a także założyć fundusz pomocowy dla osób poszkodowanych w wyniku wypadków losowych, tj. pożary.
Po prezentacji programów wyborczych kandydaci znaleźli się w ogniu pytań mieszkańców, którzy zgłaszali problemy braku wody, braku chodnika do szkoły w Jaćmierzu, problem z zanieczyszczeniem powietrza, apelowali o naprawę dróg dojazdowych do pól, a także mieli zastrzeżenia co do jakości obsługi w urzędzie.
