Reklama

Dom seniora, żłobek, kontynuacja prac przy zabytkowym spichlerzu

Opublikowano:
Autor:

Dom seniora, żłobek, kontynuacja prac przy zabytkowym spichlerzu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To tylko kilka inwestycji zrealizowanych i planowanych w gminie Besko.

  O gminnych inwestycjach mówił podczas ostatniej sesji wójt Mariusz Bałaban.

Senior + dla gminy

Gmina Besko jest jedną z dziesięciu, które otrzymały ministerialne dofinansowanie w ramach programu SENIOR + na utworzenie Dziennego Domu Seniora. Proponowanym miejscem jest zabytkowa oficyna dworska z początku XIX wieku.

- Najszybciej jak się dało, przygotowaliśmy i ogłosiliśmy przetarg na wykonanie przebudowy i remontu oficyny - mówił podczas sesji wójt.

Czasu jest mało, ponieważ zgodnie z projektem, realizację należy przeprowadzić do końca listopada tego roku. Wysokość dotacji to 300 tysięcy złotych, z kolei gmina zdeklarowała z budżetu 600 tysięcy złotych.

19 marca do gminy wpłynęły trzy oferty firm z wyceną całości prac. Firma Polbud z Humnisk zaoferowała cenę 926 tysięcy złotych, Krospol z Krosna 1 mln 83 tysiące złotych i Elektrobud z Domaradza 937 tysięcy złotych.

Równolegle gmina wystosowała zapytanie ofertowe w sprawie inwestora nadzoru budowlanego na realizację inwestycji. Najniższą ofertę zaproponował Janusz Leń z Bliznego, na sumę 8 tysięcy złotych.

Oczyszczalnia ścieków do remontu

Gmina Besko przez trzy lata bezskutecznie próbowała pozyskać wsparcie finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie na remont budynku technicznego oczyszczalni ścieków. Dlatego teraz z własnych funduszy przeprowadzi drobne remonty, m.in. wymieni pokrycie oraz orynnuje dach. Do tej poru udało się także z budżetu gminy wygospodarować pieniądze na wymianę części okien i drzwi.

Budynek SKR na żłobek

Ostatecznie, jak informował na sesji Mariusz Bałaban, budynek administracyjny po Spółdzielni Kółek Rolniczych, po analizie dokumentacji projektowej i zmian adaptacji,  przeznaczony zostanie na żłobek. W tym celu gmina stara się o pozwolenie na budowę przed ogłoszeniem naboru wniosków w rządowym programie MALUCH +.  Gmina w ramach projektu może liczyć na dofinansowanie w wysokości 20 tysięcy złotych na każde nowo utworzone miejsce w placówce. Zdaniem wójta, w przypadku Beska mowa jest o kwocie około 600 tysięcy złotych.

Marszałek dofinansuje zabytki

Marszałek województwa podkarpackiego i Wojewódzki Konserwator Zabytków ogłosili nabór wniosków na wsparcie prac przy obiektach zabytkowych. Gmina Besko zawnioskowała o dodatkowe pieniądze m.in. na prace przy oficynie dworskiej oraz konserwację polichromii starego kościoła. Szacunkowy zakres prac objąłby ściany prezbiterium, których koszt zamknąłby się w kwocie 86 tysięcy złotych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE