Reklama

Dofinansowanie do opieki dziecka w żłobku. Wnioski dostępne już od 1 kwietnia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Dofinansowanie do opieki dziecka w żłobku. Wnioski dostępne już od 1 kwietnia - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już od 1 kwietnia br. będzie można złożyć wniosek o dofinansowanie opieki dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u innych opiekunów. Świadczenia sprawią, że rodzice za opiekę nad swoim dzieckiem zapłacą nawet 400 zł mniej.

Praca, dom, opieka nad dziećmi, łączenie życia rodzinnego z zawodowym to nie lada wyzwanie. Wie o tym każdy rodzic.

 My, rządzący, też mamy dzieci, wnuki – dobrze wiemy, jak wygląda codzienne życie milionów rodziców w Polsce. Dlatego uruchomiliśmy nowe rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, czyli rodzinny kapitał opiekuńczy, a dla tych, których dzieci nie spełniają np. kryterium wieku, dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli zupełnie nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi, wszedł w życie z początkiem 2022 roku. To 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia.

Dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku

Dla tych dzieci, które nie zostaną objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym – np. pierwszych lub jedynych w rodzinie, a także tych, które nie spełniają kryterium wieku, rząd przygotował inne rozwiązanie. To dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

 

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w instytucji. Pieniądze będą przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu instytucję opieki – nie rodzicom.

Przykład: Jeżeli rodzic płaci za żłobek 320 zł miesięcznie, to dofinansowanie również wyniesie 320 zł. Rozwiązanie wejdzie w życie 1 kwietnia br. z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r.

 

Rodzicu, pamiętaj o złożeniu wniosku!

Aby otrzymać dofinansowanie, rodzic lub opiekun będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek. Przyjmowaniem wniosków o dofinansowanie, ich rozpatrywaniem oraz przekazywaniem środków będzie zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

Wniosek będzie można złożyć od 1 kwietnia 2022 r. wyłącznie przez Internet za pośrednictwem:

  • portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS
  • bankowości elektronicznej.
 

Rodzice bardzo dobrze znają tę ścieżkę, dokładnie tą samą drogą wnioskują o świadczenie wychowawcze, dobry start czy nowy rodzinny kapitał opiekuńczy. Nasze doświadczenie pokazuje, że nie mają z tym problemu – mówi minister Marlena Maląg.

 

Szczegółowe informacje na temat rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego (informacje dla rodziców) pod numerem telefonu: 22 290 55 00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy