Reklama

Dodatkowe świadczenia dla personelu medycznego pracującego z chorymi na COVID-19

Opublikowano:
Autor:

Dodatkowe świadczenia dla personelu medycznego pracującego z chorymi na COVID-19 - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości NFZ przekazuje środki finansowe podmiotom na dodatkowe wypłaty dla członków personelu medycznego, pracujących z chorymi na COVID-19 lub podejrzanymi zakażeniem, w związku z czym ograniczono zakres ich pracy do jednego miejsca. Mają otrzymać za to rekompensatę - wynika z komunikatu NFZ.

Minister zdrowia polecił NFZ, w związku z wejściem w życie rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, przekazanie środków finansowych podmiotom leczniczym na dodatkowe świadczenie pieniężne pracownikom medycznym, którzy pracują z osobami chorymi na COVID-19 lub osobami z podejrzeniem zakażeniem, a zakres ich pracy został ograniczony przez to do jednej tylko placówki.

W takim wypadku przysługuje im wypłata dodatkowego świadczenia pieniężnego, wypłacanego miesięcznie przez okres objęcia ograniczeniem.

Środki finansowe na realizację powyższych przepisów pochodzić będą z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia.

Wysokość środków finansowych dla danego podmiotu z przeznaczeniem na wypłaty dodatkowych świadczeń ma być ustalana w oparciu o informacje przekazywane przez kierujących podmiotami, w których świadczeń udzielają osoby objęte ograniczeniem zatrudnienia.

Jak przypomniał NFZ, kwota świadczenia dodatkowego ustalana będzie jako 80 proc. wartości wynagrodzenia uzyskiwanego poza miejscem, w którym po wprowadzeniu ograniczenia dana osoba będzie udzielała świadczeń, albo 50 proc. wartości wynagrodzenia uzyskiwanego w miejscu, w którym po wprowadzeniu ograniczenia dana osoba będzie udzielała świadczeń. Powyższa kwota nie może być wyższa niż 10 tys. zł.

„W przypadku objęcia ograniczeniem, o którym mowa w § 1 ust. 3 rozporządzenia, przez niepełny miesiąc, świadczenie dodatkowe za ten miesiąc podlegać będzie proporcjonalnemu obniżeniu” – wynika z komunikatu.

Powyższa kwota uwzględniać będzie pozostające po stronie pracodawcy koszty na składki na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

NFZ przypomniał, że szczegóły dotyczące zakresu informacji przekazywanych do oddziałów wojewódzkich NFZ oraz zasad rozliczania powyższych środków określone będą w umowach zawieranych przez dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ z kierującymi podmiotami, w których świadczeń udzielają osoby objęte ograniczeniem zatrudnienia.(PAP)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE