Nagrodę, którą wręczono w Operze Wrocławskiej, odebrał proboszcz parafii ks. Marian Bądal oraz Kazimierz Wolański, mieszkaniec miejscowości i przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Odrzechowa.
Ksiądz Bądal, obok członków stowarzyszenia i studentów ASP jeden z inicjatorów ratowania zabytków pochodzących z dawnej cerkwi, nie spodziewał się aż takiego wyróżnienia.
– Pisząc ten projekt, nie przypuszczaliśmy, że cokolwiek otrzymamy – mówi. – Było to dla nas miłe zaskoczenie. Dziesięć tysięcy, które dostała parafia, zostanie przekazanych na dalsze renowacje zabytków związanych ze starym ołtarzem z cerkwi greckokatolickiej istniejącej w Odrzechowej przed utworzeniem parafii rzymskokatolickiej. Będzie to renowacja i zabezpieczanie tych cennych przedmiotów. Może uda się zrekonstruować carskie wrota.
Jak zauważa kapłan, projekt ma za zadanie umożliwić poznanie historii wsi i parafii nie tylko mieszkańcom, ale również przyjezdnym. Zapowiada również, że jeśli się uda, to powstanie trzecia edycja „Tajemnic Odrzechowej”.
Ks. Bądal nadmienił, że w planach są również odnowienia niektórych zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnych.
Wielu mieszkańców wsi pozytywnie odnosi się do projektu i cieszy się, że ich wioska została wyróżniona.
– Jak emocje są pozytywne, to od razu chce się działać – dodaje z uśmiechem ks. Bądal.
Konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków skierowano do właścicieli lub zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków. Głównym celem inicjatywy była promocja działań związanych z upowszechnianiem wiedzy o dziedzictwie kulturowym oraz wzmocnienie świadomości społecznej dotyczącej wartości zabytków.
Nagrody wręczono w trzech kategoriach: prelekcje, wykłady, warsztaty; aktywności plenerowe oraz wystawy, projekty multimedialne. „Tajemnice Odrzechowej” zajęły trzecie miejsce w pierwsze kategorii.