Reklama

Doceniona Odrzechowa

Opublikowano:
Autor:

Doceniona Odrzechowa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Odrzechowej zdobyła 3 nagrodę w II edycji Konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków na najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie. Wyróżnienie otrzymała za „Tajemnice Odrzechowej”.

Nagrodę, którą wręczono w Operze Wrocławskiej, odebrał proboszcz parafii ks. Marian Bądal oraz Kazimierz Wolański, mieszkaniec miejscowości i przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Odrzechowa.

Ksiądz Bądal, obok członków stowarzyszenia i studentów ASP jeden z inicjatorów ratowania zabytków pochodzących z dawnej cerkwi, nie spodziewał się aż takiego wyróżnienia.

– Pisząc ten projekt, nie przypuszczaliśmy, że cokolwiek otrzymamy – mówi. – Było to dla nas miłe zaskoczenie. Dziesięć tysięcy, które dostała parafia, zostanie przekazanych na dalsze renowacje zabytków związanych ze starym ołtarzem z cerkwi greckokatolickiej istniejącej w Odrzechowej przed utworzeniem parafii rzymskokatolickiej. Będzie to renowacja i zabezpieczanie tych cennych przedmiotów. Może uda się zrekonstruować carskie wrota.

Jak zauważa kapłan, projekt ma za zadanie umożliwić poznanie historii wsi i parafii nie tylko mieszkańcom, ale również przyjezdnym. Zapowiada również, że jeśli się uda, to powstanie trzecia edycja „Tajemnic Odrzechowej”.

Ks. Bądal nadmienił, że w planach są również odnowienia niektórych zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnych.

Wielu mieszkańców wsi pozytywnie odnosi się do projektu i cieszy się, że ich wioska została wyróżniona.

– Jak emocje są pozytywne, to od razu chce się działać – dodaje z uśmiechem ks. Bądal.

Konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków skierowano do właścicieli lub zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków. Głównym celem inicjatywy była promocja działań związanych z upowszechnianiem wiedzy o dziedzictwie kulturowym oraz wzmocnienie świadomości społecznej dotyczącej wartości zabytków. 

Nagrody wręczono w trzech kategoriach: prelekcje, wykłady, warsztaty; aktywności plenerowe oraz wystawy, projekty multimedialne. „Tajemnice Odrzechowej” zajęły trzecie miejsce w pierwsze kategorii.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE