Reklama

Dobry Start. Zobacz, od kiedy możesz starać się o pieniądze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Dobry Start. Zobacz, od kiedy możesz starać się o pieniądze - Zdjęcie główne

Co roku lista potrzebnych przyborów do szkoły jest długa. Warto powiększyć budżet na nie o 300 zł | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W piątek, 24 czerwca, uczniowie odebrali świadectwa i rozpoczęli długo wyczekiwane wakacje. Tymczasem ich rodzice, po krótkim oddechu, zaczną spisywać i planować, co będzie potrzebne ich dzieciom w kolejnym roku szkolnym. Przydadzą się na to dodatkowe pieniądze.

Lista potrzebnych przyborów rok w rok jest bardzo długa. Co prawda obowiązkowe podręczniki w szkołach podstawowych są darmowe, jednak za całą resztę rodzice muszą zapłacić. Jeszcze trudniej mają opiekunowie uczniów szkół średnich, ponieważ tu nie przewidziano darmowych książek. 

Pomóc nie dla wszystkich dzieci

W nowym roku szkolnym uczniowie potrzebują każdorazowo kompletu zeszytów, owijaczy do książek, nierzadko również nowych ołówków, długopisów, klejów, linijek, kredek, farb czy plasteliny. Kiedy w wieku szkolnym mamy więcej niż jedno dziecko, lista potrzebnych przedmiotów robi się jeszcze dłuższa i... droższa. Niewątpliwie, wyprawka szkolna to znaczne obciążenie domowego budżetu, dlatego wielu rodziców stara się ją kompletować etapami, zaczynając już w czerwcu.

Na szczęście ustawodawca przewidział jednorazową pomoc dla uczniów rozpoczynających rok szkolny.  Świadczenie jest przyznawane bez względu na dochód rodziny. To 300 złotych na ucznia. Przysługuje aż do ukończenia przez dziecko 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia. Aby otrzymać pomoc, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. 

Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.

Nabór wniosków już od 1 lipca

Wnioski o świadczenie należy składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.  Dokumenty,  podobnie jak w latach ubiegłych, należy złożyć od 1 lipca do 30 listopada, przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku. 

 

Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy