Reklama

Do pracy na Podkarpaciu przyjeżdżają z całego świata. Pracują u nas nawet obywatele Australii, Tajlandii, Meksyku i Egiptu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Do pracy na Podkarpaciu przyjeżdżają z całego świata. Pracują u nas nawet obywatele Australii, Tajlandii, Meksyku i Egiptu - Zdjęcie główne

15 tys. osób z zagranicznym paszportem w województwie podkarpackim zgłoszonych jest do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 15 tys. osób z zagranicznym paszportem w województwie podkarpackim zgłoszonych jest do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Litwy, Gruzji, Rosji, Włoch, Turcji, i Słowacji, ale na Podkarpaciu nie brakuje też zgłoszonych do ZUS obywateli Australii, Tajlandii, Meksyku, Egiptu czy Brazylii. To dane z końca grudnia 2021 r. Porównując je z końcem 2020 r., zauważyć można, że w naszym województwie w ciągu roku przybyło 2 tys. ubezpieczonych cudzoziemców (31.12.2020 r. – 12933 osób).

Dane  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowy, od których nie istnieje obowiązek odprowadzania składek.

 

Z 14956 ubezpieczonych obcokrajowców w województwie podkarpackim 12191 to obywatele Ukrainy. Z tej liczby - 326 prowadzi własną działalność gospodarczą – tym samym docelowo mogą w przyszłości tworzyć, bądź już tworzą, nowe miejsca pracy.

 

Kolejno, największą grupę cudzoziemców stanowią obywatele:

  • Białorusi – 392,
  • Rumunii – 308, 
  • Litwy – 229,
  • Gruzji – 144,
  • Rosji – 135,
  • Włoch – 87,
  • Turcji – 79,
  • Słowacji – 78. 
 

Wśród zagranicznych pracowników zdarzają się także osoby z bardzo odległych i egzotycznych krajów, na przykład z Australii, Tajlandii, Meksyku, Brazylii, Kolumbii, Filipin, Indonezji czy Egiptu.

 

- Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa i budowlana. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy. Co ciekawe, zdecydowanie więcej w ubezpieczeniu społecznym jest mężczyzn niż kobiet. W większości, bo aż w 80 procentach, przyjeżdżają z zagranicy do pracy w Polsce osoby w tzw. sile wieku, czyli w przedziale 20- 49 lat – wskazuje podkarpacki rzecznik ZUS.

– informuje rzecznik prasowy ZUS, Wojciech Dyląg.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy