W napisanym przez Alicję Chmiel, prezesa Stowarzyszenia projekcie, który jest realizowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) na lata 2014–2020, bierze udział 67 osób, w tym 37 seniorów powyżej 60 roku życia, 20 poniżej oraz 10 uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Długiem. W zajęciach uczestniczą głównie kobiety, ale zaangażowało się też ośmiu mężczyzn. Projekt rozpoczął się w czerwcu tego roku. Jest skierowany głównie do osób starszych, a jego celem jest ocalenie od zapomnienia zdarzeń, które kiedyś wydarzyły się w Długiem oraz tradycji, obyczajów i charakterystycznych dla wsi miejsc.
– To jest już drugi projekt realizowany przez seniorów naszej miejscowości – mówi Maria Węgrzyn, koordynatorka projektu. – Pierwszy zakończył się wystawą starej fotografii i powstaniem klubu.
Drugim ważnym założeniem projektu jest integracja starszego i młodszego pokolenia.
– Chciałyśmy zaangażować do realizacji programu dzieci i młodzież – mówi pani Maria. – Sądzę, że nam się to udało. W ramach projektu organizowaliśmy spotkania integracyjne dla starszych i młodszych. Młodzi przeprowadzali wywiady ze swoimi dziadkami i sąsiadami. Pytali o ważne wydarzenia, lokalne tradycje, takie jak organizowanie dawnych wesel, czy świąt.
Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie, które poprowadziła Danuta Dec.
Więcej w 50 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka