Reklama

Deskal Arkadiusza Andrejkowa zostanie pokazany podczas wystaw w Dubaju

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W przyszłym roku Podkarpacie zaprezentuje się na największym spotkaniu gospodarczym na świecie – EXPO w Dubaju. Podczas tego wydarzenia zostanie pokazany obraz Ignacego Łukasiewicza, który namalował Arkadiusz Andrejkow, słynny sanocki artysta.

Podczas konferencji w Filharmonii Podkarpackiej zaprezentowano założenia kampanii promocyjnej, której przyświeca hasło: „Podkarpackie z natury kreatywne”. Głównym ambasadorem, narratorem i przewodnikiem po wystawie Podkarpacia w Pawilonie Polskim na EXPO będzie postać Ignacego Łukasiewicza, wspaniałego wynalazcy i pioniera przemysłu naftowego. Człowieka, bez którego wynalazków nie byłoby dzisiaj całej branży lotniczej czy kosmicznej.

Natura, rozwój, kultura…, czyli obszary tematyczne Podkarpacia

Podczas wydarzenia w Dubaju, województwo podkarpackie zaprezentuje trzy obszary tematyczne, wśród których znajdą się zasoby naturalne, zrównoważony rozwój, natura, kultura, tradycja i kreatywność oraz gospodarka, nauka i technika. Wystawa skupiać się będzie przede wszystkim na ukazaniu wyjątkowości i różnorodności Podkarpacia, jego bogactwa w zakresie unikalnej przyrody, potencjału gospodarczego i nowoczesności w połączeniu z tradycją.

Sam pawilon Polski w Dubaju jest skomponowany z drewna, z materiałów naturalnych. Obraz namalowany na deskach przypominających ścianę stodoły doskonale wpisze się w ten przekaz polskiego pawilonu

– mówił marszałek Władysław Ortyl.

Z Podkarpacia do Dubaju

W grupie ambasadorów, którzy będą reprezentować cały region na arenie międzynarodowej, znalazł się także Arkadiusz Andrejkow, który swoimi dziełami ozdobił wiele budynków na Podkarpaciu, a szczególnie w Bieszczadach. Słynny sanocki artysta stworzył deskal, czyli obraz namalowany na drewnianej ścianie, ukazujący Ignacego Łukasiewicza. Zostanie on oficjalnie zaprezentowany w marcu 2022 roku w Dubaju.

„Robię to, bo po prostu chce mi się”

Arkadiusz Andrejkow urodził się 1985 roku w Sanoku. Jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 2010 roku uzyskał dyplom w pracowni malarstwa Marka Pokrywki. Obecnie mieszka i tworzy w swoim rodzinnym mieście. Jak sam podkreśla malarstwo i street art to jego pasja i źródło utrzymania. 

36-letni artysta to twórca popularnego sreet artu „Cichy Memoriał”, polegającego na malowaniu murali na starych drewnianych budynkach Podkarpacia. Stanowią one pewnego rodzaju plenerową i wiejską galerię sztuki ulicznej. Podczas realizacji tych projektów Arkadiusz Andrejkow korzystał ze starych fotografii rodzinnych mieszkańców miejscowości, w których powstawały murale. Wszystkie prace stworzone są z szacunkiem dla otaczającej je przyrody i drewnianej architektury. Obserwatorzy projektu murale na stodołach nazwali „deskalami”. Warto zauważyć, że „Cichy Memoriał” nie miał żadnego finansowego wsparcia z zewnątrz. Wszystkie koszta były ponoszone przez artystę, a co najważniejsze, od gospodarzy bądź gospodyń nie pobierał żadnych pieniędzy za wykonane dzieła. 

Poza street artem Arkadiusz Andrejkow zajmuje się także malarstwem – na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych, między innymi w Krakowie, Wrocławiu, Zamościu czy Rzeszowie, a także ponad dwadzieścia prezentacji zbiorowych.

To wszystko jest doskonałym dowodem na to, że dzieło Arkadiusza Andrejowa zasłużenie zostanie pokazane podczas międzynarodowych targów EXPO w Dubaju. Zapytany, dlaczego nadal maluje, odpowiedział po prostu „cały czas mi się chce i oprócz samej satysfakcji z tworzenia uwielbiam moment, kiedy ludzie obdarowują mnie ogromnym zaufaniem”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy