Reklama

Demokraci Ziemi Sanockiej chcą odblokowania i uruchomienia środków unijnych z KPO

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum Korso

Demokraci Ziemi Sanockiej chcą odblokowania i uruchomienia środków unijnych z KPO - Zdjęcie główne

foto archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Projekt uchwały "w sprawie apelu do rządu RP o niezwłoczne podjęcie działań w celu odblokowania i uruchomienia środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy" zgłosił w imieniu klubu Demokratów na wtorkowej sesji Rady Powiatu Sanockiego radny Sebastian Niżnik.

- Polska ciągle nie korzysta ze środków unijnych z KPO i na razie nie widać, aby w bliskim terminie je pozyskała. Nawet Węgry doszły do porozumienia z Komisją Europejską i jesteśmy jedynym krajem UE, który nie ma uruchomionego KPO. Te pieniądze są potrzebne samorządom, przedsiębiorcom, służbie zdrowia, edukacji, kolei i obywatelom

- argumentował radny Sebastian Niżnik, przedstawiając treść projektu uchwały.

 

W apelu czytamy, że kluczowym sposobem na poradzenie sobie z inflacją i spowolnieniem gospodarczym jest wzrost inwestycji w rozwój. One uchronią miejsca pracy. Bez inwestycji wielu firmom grozi upadłość. W dzisiejszych realiach nie da się zwiększyć inwestycji bez udziału środków z Krajowego Planu Odbudowy. Niemożność skorzystania z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027, będzie dużym ciosem dla samorządów, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną sytuację związaną z rzeczywistością postcovidową, rosyjską napaścią na Ukrainę, koniecznością dywersyfikacji źródeł energii, rosnącą inflacją i panującą drożyzną oraz poważnym kryzysem w dostawach surowców energetycznych.

 

Uchwała trafi pod obrady podczas najbliższej sesji rady powiatu sanockiego

Przypomnijmy, że chodzi o niemałe pieniądze. Z samego Funduszu Odbudowy możemy dostać (w postaci KPO) ok. 36 mld euro (w tym 24 mld euro dotacji i 12 mld euro pożyczek), co przy kursie 4,5 zł za euro daje ponad 160 mld zł. „Zwykły" siedmioletni budżet UE na lata 2021–2027 razem z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji to kolejne 76 mld euro. Razem daje to ponad 510 mld zł (bez transferów w ramach polityki rolnej) na siedem lat, czyli średnio ponad 70 mld zł rocznie. Wypłatę tych pieniędzy Komisja Europejska uzależnia od wypełnienia tzw. kamieni milowych.  

 

Fundusze unijne oddziałują na poziom inwestycji w Polsce na cztery sposoby:

  • realizacja polityki spójności bezpośrednio przekłada się na zwiększenie inwestycji w infrastrukturę publiczną,
  • dotacje i pożyczki zachęcają sektor prywatny do inwestycji i pomagają wypełnić tzw. lukę finansową,
  • lepsza koniunktura zachęca do inwestycji firmy prywatne, które spodziewają się lepszego zbytu na swoje produkty,
  • rozwój infrastruktury publicznej i kapitału ludzkiego tworzy warunki sprzyjające inwestycjom w przyszłości.
 

Niestety od kilku lat mamy z inwestycjami problem i zauważalny jest trend spadkowy w tym zakresie. Sytuacji nie poprawia wojna w Ukrainie, szalejąca inflacja i ogólnie nieprzewidywalność gospodarki nawet w krótkim okresie.

Bez wsparcia z funduszy UE czeka nas wolniejszy rozwój, wzrost zadłużenia, poważny regres polskiej gospodarki, znaczne ograniczenie skali inwestycji, rosnąca inflacja. Korzyści zaś nie widać żadnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy