Reklama

Czy w gminie Sanok będzie węgiel dla mieszkańców? Ludzie pytają - wójt odpowiada

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Czy w gminie Sanok będzie węgiel dla mieszkańców? Ludzie pytają - wójt odpowiada - Zdjęcie główne

foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z licznymi pytaniami kierowanymi przez mieszkańców gminy Sanok w sprawie sprzedaży węgla przez samorząd, wójt przekazała informację o planowanej dystrybucji.

Rząd zakłada, że system sprzedaży węgla z udziałem chętnych władz lokalnych ruszy najpóźniej w połowie listopada. Trwają prace nad projektem ustawy, która stworzy ramy prawne do współpracy z samorządami gotowymi dystrybuować i sprzedawać węgiel mieszkańcom. Włączenie się samorządu w handel i dystrybucję węgla będzie dobrowolne, a sprzedaż odbywać się będzie po cenach regulowanych i gwarantowanych przez rząd i gminy.

- zakomunikowała wójt gminy Sanok, Anna Hałas.

„Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który określa cenę sprzedaży węgla dla samorządów na maksymalnym poziomie 1500 zł. Oznacza to, że węgiel dla odbiorcy końcowego będzie znacznie tańszy” - poinformował wicepremier w piątek na Twitterze.

Rząd pracuje nad projektem ustawy, który ułatwi dystrybucję węgla przez samorządy. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli większy dostęp do tego surowca, również w niższej cenie.  

Samorządy będą mogły kupić węgiel za 1500 zł i sprzedać za maksymalnie 2000 zł. Różnica, między kupnem od importera a sprzedażą mieszkańcom, jest dochodem gminy. To środki na pokrycie kosztów dystrybucji węgla. Warto podkreślić, że dzisiaj cena tego surowca w składach prywatnych często przekracza 3500 zł. 

Dzięki proponowanym zmianom KPRM zapewnia, że znacznie upraszcza formalności, gminy/spółki gminne będą mogły kupować węgiel znacznie poniżej ceny rynkowej u importerów (PGE Paliwa, Węglokoks) –  do 1500 zł brutto za tonę. Zapewnia, że importerzy będą mogli wystąpić z wnioskiem o rekompensatę w związku ze sprzedażą węgla gminie poniżej kosztów.

Gmina będzie sprzedawać węgiel osobie fizycznej w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego, w cenie nie większej niż 2000 zł brutto za tonę. Tylko gospodarstwa domowe będą mógł skorzystać z preferencyjnego zakupu węgla od gminy. Będzie to możliwe na podstawie wniosku. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy