Urodziła się w 1938 roku jako drugie z siedmiorga dzieci w niezamożnej rodzinie p. Podstawskich w Rzepedzi-Jaworniku. W latach pięćdziesiątych ukończyła sanocki „Ekonomik”, mieszkała przez jakiś czas w Bukowsku, aby ostatecznie osiąść w Sanoku, we własnym domu „na Jerozolimie”. Tu przeżyła dramat swego życia, jakim była przedwczesna śmierć męża. Została sama z sześciorgiem małych dzieci i z mocnym postanowieniem, aby je dobrze wychować.
Dom, praca, okazały się nie wszystkim, czym zajmowała się na co dzień. Gdy dzieci wydoroślały i zaczęły opuszczać rodzinne gniazdko, pani Czesława rzuciła się w wir pracy społecznej. Najpierw związane to było z powierzeniem Jej przez mieszkańców funkcji przewodniczącej rady dzielnicy Zatorze, potem z wygranymi wyborami do Rady Powiatu i objęciem stanowiska wicestarosty powiatu sanockiego.
Był rok 2000, gdy z inicjatywy Czesławy Kurasz narodził się w Sanoku nowy twór o nazwie Powiatowe Centrum Wolontariatu. Było ono pierwszym stowarzyszeniem wolontariackim, jakie powstało w województwie podkarpackim. Zapoczątkowało jakże piękną i szlachetną modę na pomaganie. We wszystkich sanockich szkołach średnich tworzyły się szkolne koła PCW, a młodych ludzi spod tego znaku widać było wszędzie tam, gdzie potrzebna była pomoc. Prowadzili zbiórki żywności dla ubogich, opiekowali się osobami starszymi, brali aktywny udział w takich akcjach jak: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, „Ziemia Sanocka dla Szpitala”, czy w akcjach Caritasu. Z radością w oczach patrzyła na stworzone dzieło.
To moje siódme dziecko, które pięknie się rozwija i z którego jestem taka dumna
– mówiła pani Czesława.
Przy okazji kierowania Centrum Wolontariatu dostrzegła problem samotności ludzi starszych, jakże często zamkniętych w czterech ścianach, ich wykluczenia społecznego. Odpowiedzią był kolejny wielki projekt, którego była jedną z głównych inicjatorek. Tak narodził się w 2007 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku, przyjęty przez sanockich seniorów z prawdziwym entuzjazmem.
Pełna niespożytej energii była jednym z filarów Sanockiej Fundacji Ochrony Zdrowia, opiekującej się szpitalem, który też potrzebował pomocy. Jej wieczna chęć przenoszenia gór i nigdy niegasnący optymizm zarażały innych.
Miałem to szczęście, że jako dziennikarz mediów lokalnych i regionalnych, mogłem współuczestniczyć we wszystkich dziełach pani Czesławy. Przyznam, że też potrafiła mnie zarazić tą szlachetną ideą. Bardzo przeżyłem moment przyznania mi tytułu „Honorowego Wolontariusza PCW”, który otrzymałem z rąk pani prezes podczas jednej z dorocznych imprez podsumowujących działalność Centrum. Pamiętam też Jej piękne słowa, które kierowała do uczestników: „Życzę Wam, abyście potrafili znajdować jak najwięcej czasu dla drugiego człowieka”. Albo inne: „Nie bójcie się szeroko otwierać swoich serc dla innych!”
Najmocniej w pamięci utkwiła mi gala zorganizowana 9 grudnia 2021 roku z okazji 20-lecia Powiatowego Centrum Wolontariatu. Chcąc uświetnić jubileusz, zaprosiła nań Artura Andrusa w roli gościa specjalnego. Okazało się, że Pani prezes nie jest mu osobą nieznaną. Prezentując Ją, użył wiele mówiącego określenia:
Bez pani Czesławy nie załatwisz sprawy, bez Czesławy Kurasz nigdy nic nie wskórasz!
Zapytany przez konferansjera: - dlaczego przyjechał dziś do Sanoka? – odpowiedział:
Bo potrzeba! Bo wolontariat to jest właśnie POTRZEBA! A poza tym pani Czesławie się nie odmawia
Nie ma już z nami pani Czesławy Kurasz. Ale długo jeszcze nie będzie to do nas docierać. Ciągle będziemy mieli przed oczyma Jej uśmiechniętą twarz, a w uszach wypowiadane ciepłe, dobre słowa. A kiedy już dotrze, zawsze pojawiać się będzie na hasło: wolontariusz, fundacja ochrony zdrowia, uniwersytet trzeciego wieku. Będzie z nami wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy. Nikt Jej nie zastąpi!
Cześć Jej pamięci! Łączymy się z bólem z Iwoną, Anetą, Kasią, Januszem, Mariuszem i Damianem. Bądźcie dumni, że mieliście tak wspaniałą Mamę!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.